Nabídka ryb bude pestrá. „Budeme prodávat kapry, amury, tolstolobiky, líny, candáty. Omezeně pak štiky a sumce. Ryb bude dost, určitě se dostane na každého," slíbil Leoš Blažek, jednatel společnosti Olšovec, která výlov pořádá. Ceny ryb budou stejné jako loni.

Tradiční výlov Olšovce doprovodí dvoudenní jarmark různého zboží u bašty. Pořadatelé návštěvníkům doporučují, aby zejména v sobotu přijeli buď hned ráno, nebo až odpoledne. „Vyhnou se tak dopravní špičce mezi půl jedenáctou a půl druhou, kdy bude Jedovnicemi obtížné projet a bude i problém najít místo k parkování," doporučil Blažek.

Kdo může, měl by raději využít hromadnou dopravu než auto. Budou zajištěné posilové linky z Brna i z Blanska. Z Brna se navíc do Jedovnic nyní nedá jet autem přes Ochoz, projíždět tudy mohou jen autobusy. „Kdo zvolí autobus, nebude muset řešit problém s parkováním. To vzhledem k množství aut, které očekáváme, může být problematické," upozornil Blažek.

Svátek koní a elegance. I tak se dá nazvat další ročník Zámecké jízdy svatého Huberta, který se v sobotu uskuteční před státním zámkem v Bučovicích. „Hubertova jízda má poměrně tradičně pojatý program. Jeho vyvrcholením je hon na lišku. Tu už dnes nepředstavuje obávaná škodná, ale nahrazuje ji jezdec na koni s liščím ohonem připevněným na rameni. Následuje ho lov honců, jejichž představeným je Master. Ten má na starosti jezdce i smečku psů, dává pokyn k lovu, který se uskuteční v polích. Jezdec, který imaginární lišku dostihne, ji bude představovat následující rok," popsal za jezdecký klub, který je hlavním organizátorem akce, Ivan Vystrčil. Dodal, že před samotným honem koním a jezdcům požehná farář.

Setkání startuje hodinu po poledni. Po slavnostním zahájení bude následovat dekorace jezdců, ukázky drezury koní i skákání přes hořící překážku. Někteří účinkující budou znovu oblečení do kostýmů v renesančním duchu, koně bývají slavnostně nazdobení. „Akce má vždy příjemnou atmosféru. Jsme rádi, že zámek díky Hubertově jízdě ožívá. Koně k bučovické památce vždycky patřili," zmínil za město pracovník bučovických kulturních zařízení Josef Bouda.

Na podzimní přátelské setkání koní a jezdců zvou i pořadatelé do Nemojan na Vyškovsku. Jezdecký areál Nemojanský mlýn v sobotu od deváté hodiny ranní hostí Jezdecké hobby závody. Zájemci uvidí lichokopytníky ve dvou disciplínách. „Účastníků máme dost, zhruba padesátku přihlášených. Dopoledne se pojedou drezurní závody, odpoledne pak parkury. Nyní jen doufáme, že vyjde i počasí, se kterým to bylo v posledních dnech trochu nahnuté," prohlásila za organizátory vedoucí Jezdecké školy Střediska volného času Maják Vyškov Jarmila Režná.

Hobby závody jsou určené pro nelicencované jezdce a koně. „Samozřejmě se můžou účastnit i závodníci se sportovní licencí. Podobné akce využívají jezdci, kteří si připravují koně do vyšších soutěží a zvíře potřebují odzkoušet na neoficiálních závodech. Vesměs jde o mladé koně. Případně jde o méně zkušené jezdce, kteří sbírají jezdeckou praxi. Až poté dělají oficiální zkoušky základního jezdeckého výcviku, aby získali licenci. Za Maják pojede zhruba šest dětí. Diváckou kulisu samozřejmě vítáme," zvala Režná.