CHASA S BESEDOU. Sobotní sláva odstartuje stavěním máje, v osm hodin večer pak v areálu mysliveckého sdružení Cihelna vypukne taneční zábava se skupinou Classic Kroměříž. O půl hodiny později nastoupí hodová chasa s moravskou besedou. „Hlavní program je ale naplánovaný na neděli. Nejprve mší svatou, pak se od půl druhé odpoledne sejdou stárci. Před obecním úřadem požádají o povolení hodů, průvod zakončí v sedm hodin na návsi, hrát nám bude Slovácká kapela Romana Horňáčka," vyjmenovala za pořadatele Lenka Liberová.

ŠERMÍŘI I LOVEČTÍ PSI. Mladší ročníky pak budou tvořit návštěvníky sobotního kozlanského Dětského dne. V areálu obecní zahrady startuje už o půl deváté ráno. „Program postupně vyplní vystoupení šermířské skupiny Armet, výcvik loveckých psů nebo ukázky Klubu vojenské historie Kučerov. K dispozici bude také lezecká stěna, projížďka na koních a plno jiných zajímavých her," prohlásila za pořadatele Dana Krištanová s tím, že vstup na dětské setkání je zdarma.

Ochutnávku prázdninových dobrodružství připravili také v Pustiměři. Dětský den na fotbalovém hřišti začne v sobotu ve tři odpoledne. Představí se například mažoretky Kalimero nebo tanečníci z N-yoj!. Nafouknutý bude i skákací hrad, pozornost dětí si k sobě stáhnou také policisté se svou názornou ukázkou.

BÝVALÝ ÚTOČNÍK. Dětské oči budou směřovat i k novému pavilonu amazoňanů, který dvě hodiny po poledni otevře Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích. S přestřižením pásky bude pomáhat bývalý fotbalový útočník Petr Švancara. Ten se už v minulosti stal kmotrem jedné samičky. „V den otevření bude polovina nového pavilonu přístupná, a zájemci tak budou mít možnost navštívit zimoviště pro papoušky, kde jim popíšeme, jak se jejich voliéry obsluhují," přiblížila ředitelka zahrady Hana Škrháková Pádková.

PO MĚSÍCÍCH PRVNÍ. Otevírat se bude také ve Vyškově. Na výstavy je totiž znovu připravená zrekonstruovaná hřbitovní kaple, kterou dlouhodobě trápila vlhkost. Prvním umělcem, který v ní po zpřístupnění představí svá díla, je prostějovská malířka a fotografka Zdeňka Trnečková. Vyškovanům se pochlubí svojí tvorbou posledních dvaceti let.

Ve svých kresbách a malbách se nechá unášet fantaziemi a představami. „Fascinuje mě, s jakým sebevědomím o sobě a o svém díle řada umělců mluví. Sama nejsem schopná svoji tvorbu rozebírat, protože jsem tu od toho, abych tvořila obrazy, které mají mít schopnost výpovědi," upozornila malířka, která svým obrazům zásadně nedává jména. „Přijde mi to zbytečné a zavádějící. Každý si v mých obrazech může najít to, co chce," doplnila Trnečková. Vernisáž výstavy obrazů se uskuteční v neděli ve čtyři hodiny odpoledne.

DOUFAJÍ V ZÁJEM. Fantazii projeví v sobotu také ve Velešovicích. Popáté se v obci koná neckyáda, zápis lodí bude probíhat do půl jedné. Hodinu po poledni pak všichni námořníci, piráti a mořští vlci odstartují. „Lodě si účastníci sami vyrobí, je to v jejich režii. Uvidíme, kolik lodí se přihlásí, zatím vím o třech. Bohužel jsou ale lidé lenošní, před pěti lety jsme měli čtrnáct posádek, loni pouze sedm," povzdechl si starosta dobrovolných hasičů František Musil.

Ujistil, že pro všechny věkové kategorie je přichystaný bohatý program. „Budeme grilovat, děti si užijí skákací hrad, trampolínu, malování na obličej a další doprovodné hry," vyjmenoval Musil.