„Slyšel jsem, že má dojít k rozšíření lomu. Stejně jako v případě toho lulečského. Až ty domy, okolo kterých těžká technika jezdí, spadnou, tak to nikoho zajímat nebude," naznačil muž, který nechtěl uvést své jméno.

Předseda osadního výboru Opatovice Jan Surý jeho slova nicméně potvrzuje. Alespoň částečně. „Štěrkovny zažádaly o rozšíření těžby, město jim to odsouhlasilo, čímž potvrdilo, že těžba bude pokračovat," oznámil předseda výboru.

Podle vedoucího vyškovského odboru životního prostředí Jiřího Kutálka ovšem štěrkovny těžbu rozšiřovat neplánují. Požadují pouze prodloužení povolení. „Pokračují ale v tom, co mají už dávno povolené, nemění se intenzita ani způsob těžby. Proto jsme nedělali ani posouzení vlivu těžby na životní prostředí," vysvětlil Kutálek.

Také Martin Netoušek ze společnosti Českomoravský štěrk, která v místě těží, obavy lidí mírní. „Záměr se sice zabývá pokračováním těžby v současných dvou etážích jihovýchodním směrem, ale pouze v území současného lomu. Nedojde tak ani k navýšení těžby. Řeší se pouze plošné pokračování těžby ve stávajících etážích. Vše ostatní zůstává nezměněné," ujistil Netoušek.

Ani to se však obyvatelům Opatovic neposlouchá příjemně. „To, že z aut padají kamínky, bych přežila, ale to, jak víří prach, je skutečně nepříjemné. Máme také strach o statiku domu, projíždějící technika vozí i třicetitunové náklady. Když nás míjí, cítíme v domě dokonce otřesy," zdůraznila obyvatelka místní části Marie Trnavská.

Podle Netouška ale ze strany lidí stížnosti nebo podněty chybí. „Nic takového neevidujeme," potvrdil. Ženu trápí i situace, kdy se dva náklaďáky potkají v protisměru. „Auta jezdí po hlavní silnici těsně kolem našeho domu a to je opravdu šílené. Když se potkají dvě a vyhýbají se, tak rozjíždějí krajnici, protože máme úzké silnice. Okolo cest navíc vede plyn a máme strach, aby ho tím nepoškodila," povzdechla si Trnavská.

Sama však přiznala, že situaci ještě nikde neřešila. „Sice máme osadní výbor, ale ti bydlí v kopci, tak ani nevím, jestli to vnímají. Vlastně ani netušíme, komu to máme vykládat, tak nadáváme spíš doma," netajila se žena.

Podle předsedy osadního výboru by se ale lidé neměli bát a své poznatky si nenechávat pro sebe. „Kdyby někdo podal podnět, plynaři by potrubí zkontrolovali a pokud by našli problém, musely by to štěrkovny řešit," ujistil Surý.

Podle Trnavské zaznamenávají problémy zejména obyvatelé domů u hlavní silnice. To potvrzuje třeba Božena Rašková. „Bydlím ve středu vesnice a okolo auta neprojíždějí. V podstatě o nich nevím, na naší straně je opravdu klid. O stížnostech jiných lidí jsem ale samozřejmě slyšela," prohlásila Rašková.

Podle slov Trnavské byl nejhorší listopad loňského roku. „Teď se to lehce zklidnilo. Ale tehdy auta jezdila už od pěti hodin ráno. Jednou jsem je počítala a v průběhu dvou hodin jich okolo domu projelo šedesát," řekla obyvatelka.

Číslům se předseda Surý nedivil. „Štěrkovny nás dopředu informovaly o tom, že mají mimořádnou zakázku. Stejně tak nám dávají na vědomí i jiné podobné akce, nebo také třeba odstřely," informoval Surý.

Kamenolom Opatovice je podle Netouška pro Vyškovsko jedním z hlavních zdrojů kvalitního stavebního kameniva.

Kropí i čistí cesty

„Kdybychom ho museli dovážet ze vzdálenějších zdrojů, promítlo by se to víc na životním prostředí. Přitom třeba prašnost se snažíme co nejvíc minimalizovat. Smluvní dopravci jsou povinní používat kryty. U ostatních jsme legislativně omezení, nicméně i po nich vyžadujeme ohleduplnost. Mimo to pravidelně čistíme silnice, skrápíme je a nevynecháváme ani přilehlé cesty v Opatovicích," u­vedl.

Protože bude těžba pokračovat jihovýchodním směrem, bude se vzdalovat také od vodního díla Opatovice. „Také Povodí Moravy ujistilo, že těžba v kamenolomu nemá žádný vliv na hráz nádrže," zopakoval Netoušek.

Dál se přesto těží v ochranném pásmu vodního zdroje. „Vliv těžby na povrchové i podzemní vody byl řešený hydrogeologickým posudkem, dlouhodobě také děláme hydrogeologický monitoring. Postavili jsme i třeba sedimentační jímky, které zajišťují, že vypouštěné důlní vody splňují veškeré požadované hygienické ukazatele," doplnil za Českomoravský štěrk Netoušek.