Stejně jako Vyškovan Jaroslav Vocelka, který parkem často jezdí na kole. Podle něj situace lepší rozhodně není a strážníci oblast pouze projedou ve služebním autě.

„K největšímu vandalismu dochází v pátek a v sobotu v noci. Chtěl bych vědět, jaký režim služby má v těchto dnech městská policie. Jestli řádění mladých bere v úvahu,“ ptal se Vocelka. Velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček na dotaz pohotově reagoval. „Strážníci městské policie místo pravidelně kontrolují. Jakmile zavírá nějaký větší podnik, kontroly se zvyšují. Výjimky nejsou ani v zimních měsících. Ale situace se tam teď poměrně zlepšila. A určitě se ještě zlepší, protože plánujeme zavést kamerový systém,“ přišel s novinkou Sedláček.

Na zlepšení situace ve Smetanových sadech bude proto radnice města Vyškova žádat dotace. „Vše záleží na penězích. Máme v plánu umístit kameru k parkovišti u zimního stadionu. Je tam připravena optická síť. Zbývá zakoupit kameru a udělat napojení, které ale také není levnou záležitostí,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Velitel městské policie dodal, že se vandalismus ve Smetanových sadech objevuje nepravidelně, mimo víkend nevyjímaje. „Nejde jen o pátky a soboty, vandalismus registrujeme i v týdnu. Jedná se o nárazové výjevy mladých, kteří chtějí jednoduše něco rozbít. Jsou i případy, kdy lavičku nebo odpadkový koš hodí jednoduše do řeky. Naše práce má ale výsledky,“ upozorňuje Sedláček. Nedávno totiž strážníci chytili čtveřici mladých lidí, kteří ničili městský majetek. Kdo by si ale myslel, že jde o nějaké patnáctileté výrostky, tak se plete. „Nejstaršímu bylo okolo pětadvaceti let. Ten by už měl mít rozum. Celý případ jde momentálně ke komisi,“ uvedl velitel vyškovské městské policie.

Nevýhodou strážníků je i skutečnost, že bílé služební auto vandalové okamžitě ve tmě zpozorují. Chytit mládež při činu je tak problém. Strážci zákona proto nechávají auto mimo park a oblast kontrolují pěšky. „Shlukující se mládež pak pozorují někde ze křoví a v případě potřeby zasáhnou,“ doplnil Sedláček.

Řádění vandalů druhý den zaměstnává i pracovníky Vyškovských služeb. S úklidovými pracemi začínají prakticky po každém víkendu na Masarykově náměstí a pokračují právě do Smetanových sadů. „Pokud návštěvníci parku zpozorují nepořádek, mohou zavolat. Pošlu tam okamžitě naše lidi,“ slíbil před časem ředitel podniku David Olejníček. I strážníci se shodují, že Vyškované mohou leccos změnit. To souvisí i s dotazem Vyškovana Vocelky. „Proč nedávno shozená lampa z vrcholu stožáru veřejného osvětlení ležela asi tři dny vedle na zemi bez uklizení? Přeci stojí nemalé peníze,“ ptal se Vocelka. Prasklý podle něj byl i stožár veřejného osvětlení naproti skateparku. Prasklina byla jasně viditelná. Stožár nakonec někdo ulomil a uvnitř tím obnažil nebezpečné vodiče.

To jsou přesně situace, kdy mají lidé, kteří si všimnou ničení majetku, volat městskou policii okamžitě. Protože druhý den ráno rozbité veřejné osvětlení už nikoho neusvědčí.