Pro někoho Velký bratr zasahující do soukromí, pro jiného záruka bezpečnosti. Kamerový systém si pochvaluje vyškovská radnice a městská policie.

Strážníci tvrdí, že díky kamerám odhalili řadu prohřešků. „Přes čtyři sta dopravních přestupků, jedenapadesát narušení veřejného pořádku, osm trestných činů a stejný počet porušení vyhlášek,“ vyjmenoval vyškovský starosta Petr Hájek.

Nejčastěji strážníci na svých monitorech vídají, jak řidiči porušují zákaz vjezdu nebo stání. „V okamžiku, kdy to zjistíme, posíláme na místo hlídku. Ta může provinilci uložit blokovou pokutu,“ řekl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Mezi odhalenými trestnými činy figurují třeba krádeže jízdních kol. „V jednom případě naši muži dokonce odhalili pachatele dřív, než na to přišel vlastník. Mimoto jsme přistihli motoristu, který řídil pod vlivem alkoholu,“ popsal velitel.

Město má jedenáct kamer, které Vyškov buduje už pět let. „Zásadně pomáhají při dodržování pořádku. Radnice je pořídila z vlastních prostředků a dotace od ministerstva vnitra,“ informoval vyškovský starosta.

Vedení radnice si myslí, že úspěch systému není možné přepočítávat na peníze. „Přínos je především v tom, že dokáže významně ovlivnit míru kriminality, pomáhá zajistit bezpečnost obyvatel i ochranu jejich majetku. Díky němu se také zvyšuje objasněnost kriminálních případů,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Jako přínosný hodnotí systém také Sedláček. „Rozhodně kleslo množství přestupků proti veřejnému pořádku. Například zničených laviček je mnohem méně. Přispělo k tomu také to, že lidé o kamerách vědí. Na to mají právo. Rozhodně nejsem příznivce nějakého skrytého hlídání,“ uvedl velitel.

Kamery jsou například na Masarykově náměstí, autobusovém nádraží, U Jandovky, na sídlišti Osvobození, na náměstí Svobody v Dědicích, v Tyršově ulici u Agrodomu, a také v Brněnské ulici. Zvýšení počtu kamer město neplánuje.

„Především z technických a kapacitních důvodů. Máme v plánu přesunout některou z kamer k obchodnímu domu Moravan. Na rozhodnutí, která z nich tam bude, si však ještě budeme muset počkat. Vyhodnocujeme možné varianty,“ naznačila mluvčí.

Pozitivní přínos kamerového systému vnímají také radnice dalších měst. Vyškovskými zkušenostmi se nechaly inspirovat. Ve Slavkově už plánují jeho zavedení. Strážníci by si mohli zpětně přehrát záznamy a případy řešit.

„Vedeme jednání s dodavateli. Někteří nabízí levnější technické vybavení, které je ke všemu bezdrátové. To nám umožní případně měnit umístění,“ uvedl slavkovský místostarosta Jiří Doležel. Pokud nebude mít město dost peněz na pořízení kamer, uvažuje o leasingu.

Také Bučovice chtějí kamery. Radnice má ovšem nyní jiné priority. „Myslím si ale, že tak do pěti let bychom si je mohli pořídit. Na druhé straně je pro nás důležité mít dost strážníků v ulicích,“ uvedl místostarosta František Šujan.