„Vystudoval jsem uměleckou průmyslovou školu obor fotografie a před pětadvaceti lety jsem nastoupil jako asistent kamery do brněnské televize. Nejprve jsem pracoval v interiérech, později i v exteriérech. V současné době jsem opět hodně uvázaný ve studiu. Podílím se téměř na všech zábavných pořadech jako jsou například AZ-kvíz, Záhady Toma Wizarda, dětská soutěž Věříš si?, hudební Blues ze staré pekárny, Manéž Bolka Polívky, Bolkoviny a další,“ říká kameraman, který snímal také první sérii Banánových rybiček a druhou sérii Četnických humoresek.

„Práce v televizi je normální řemeslo jako každé jiné. Občas dojíždím i do České televize v Ostravě nebo v Praze. Rád vzpomínám na pražský cyklus nazvaný Uprostřed běhu, který režisér Jirka Vondrák natáčel se známými herci a muzikanty. Přestože v současné době je pro něj stěžejní studiová práce, často zamíří i do exteriérů. Velmi si pochvaluje spolupráci s filmařským sdružením Camera incognita Petra Horkého a Miroslava Náplavy, kteří připravují známé cestopisné pořady. Procestoval s nimi celou planetu. Točil například na Kypru, v Peru, Tenerife, Moskvě, Jihoafrické republice.

Rád vzpomíná na slavného norského mořeplavce Thora Heyerdahla, se kterým se setkal dva roky před jeho smrtí. „Natáčeli jsme cyklus Svět podle Thora Heyrdahla. Přes dva roky trvalo, než se mu v nabitém pracovním kalendáři podařilo pro nás vyčlenit dvě hodinky. Společně se známým stěhovatelem soch Pavlem Pavlem jsme proto přijeli s předstihem. Měli jsme čas posedět v kavárně a v klidu zformulovat otázky," vypráví kameraman.

A pokračuje: "Jelikož jsme měli hovořit mimo jiné o záhadných pyramidách, které Heyerdahl objevil, vybrali jsme si schválně Bistro pod pyramidami. A tu jsme na známého objevitele náhodou narazili. V ten okamžik ze všech opadlo napětí. Ačkoli měl Heyerdahl program rozplánovaný na minuty na celé měsíce dopředu, nakonec díky náhodnému setkání s námi strávil celé odpoledne,“ vylíčil příjemné chvíle Otevřel.

A přestože vzácných shledání zažil nespočet, na jedno z nich vzpomíná obzvláště rád. Ve Francii točil pořad s Věrou Kunderovou a setkal se i s jejím manželem, slavným spisovatelem Milanem Kunderou. Setkání bylo o to vzácnější, že světoznámý autor neposkytuje novinářům žádné rozhovory a po Čechách se pohybuje zásadně inkognito.

„Pan Kundera se nabídl, že pomůže odnést stativ kamery. Před domem s manželkou zjistili, že si zabouchli dveře a nemají klíče. Dodnes mám před očima, jak Milan Kundera v dosti nesourodém oblečení, a to v tričku, cyklistických leginách a chlupatých sladce růžových pantoflích s oušky, shání domovníka. Foťák jsem měl tenkrát po ruce, ale dobré mravy mi nedovolily stisknout spoušť,“ směje se kameraman. (text:aši, foto: Jef Kratochvil)