Strážníci tvrdí, že díky kamerám odhalili řadu prohřešků.

„Přes čtyři sta dopravních přestupků, jedenapadesát narušení veřejného pořádku, osm trestných činů a stejný počet porušení vyhlášek,“ vyjmenoval nedávno vyškovský starosta Petr Hájek.

Nejčastěji strážníci na svých monitorech vídají, jak řidiči porušují zákaz vjezdu nebo stání. „V okamžiku, kdy to zjistíme, posíláme na místo hlídku. Ta může provinilci uložit blokovou pokutu,“ řekl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Mezi odhalenými trestnými činy figurují třeba krádeže jízdních kol. „V jednom případě naši muži dokonce odhalili pachatele dřív, než na to přišel vlastník. Mimoto jsme přistihli motoristu, který řídil pod vlivem alkoholu,“ popsal velitel.

Město má jedenáct kamer, které Vyškov buduje už pět let. „Radnice je pořídila z vlastních prostředků a dotace od ministerstva vnitra,“ informoval vyškovský starosta.

Vedení radnice si myslí, že úspěch systému není možné přepočítávat na peníze. „Přínos je především v tom, že dokáže významně ovlivnit míru kriminality, pomáhá zajistit bezpečnost obyvatel i ochranu jejich majetku. Díky němu se také zvyšuje objasněnost kriminálních případů,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Jako přínosný hodnotí systém také Sedláček. „Rozhodně kleslo množství přestupků proti veřejnému pořádku. Například zničených laviček je mnohem méně. Přispělo k tomu také to, že lidé o kamerách vědí. Na to mají právo. Rozhodně nejsem příznivce nějakého skrytého hlídání,“ doplnil velitel.

On a jeho zástupce mají jako jediní pravomoc se záznamem pracovat. „Záznamové zařízení je za stěnou mimo místnost s monitory. Operátor se tam taky dostane, ale scénu si může tak maximálně přehrát. Jedině já nebo můj zástupce Petr Urban ji můžeme uložit, případně vypálit na CD. Tak postupujeme v případě, že kamery natočí nějaký delikt. V opačném případě záznam smažeme po čtyřech dnech,“ popsal postup Petr Sedláček. Pokud si natočený delikt vyžádá soud nebo třeba přestupková komise, strážníci ho zničí poté, jakmile jim po vyřešení případu oficiálně přijde zpátky.

Kamery monitorují pořádek v okresním městě například na Masarykově náměstí, autobusovém nádraží, U Jandovky, na sídlišti Osvobození, na náměstí Svobody v Dědicích, v Tyršově ulici u Agrodomu, a také v Brněnské ulici.

Zvýšení počtu kamer město neplánuje. „Především z technických a kapacitních důvodů. Máme v plánu přesunout některou z kamer k obchodnímu domu Moravan. Na rozhodnutí, která z nich tam bude, si však ještě budeme muset počkat. Vyhodnocujeme možné varianty,“ naznačila mluvčí Bednářová.

Josef Koudelka