„Zatímco v roce 2009 kamery zaznamenaly 459 přestupků a trestných činů, loni jich bylo už 518. Letos jde zatím o zhruba dvě stě šedesát případů. Dá se očekávat, že číslo opět poroste. Jejich funkce je neoddiskutova­telná," ocenil přínos kamerového systému velitel Městské policie Vyškov Petr Sedláček.

Někteří Vyškované by ale ocenili, kdyby kamer v okresním městě přibylo. „Systém podle mě ani zdaleka neplní svou funkci dostatečně. Na místech, kde by byl dohled potřeba, jako například u parku, kamery chybí a podle toho to tam taky každý druhý večer vypadá. To, že jsou v pohotovosti přes den na Masarykově náměstí, je k ničemu," postěžoval si například Vyškovan Jiří Rýdel.

O limitech ale strážníci vědí. „Kdyby to bylo tak jednoduché, samozřejmě bychom měli kamer co nejvíc. Nejde jen o park, ale i o sídliště Osvobození a užitečný by byl kamerový dohled i u vyškovské nemocnice," vyjmenoval Sedláček.

Stovky tisíc korun

Problém je především v penězích. „Samotná kamera stojí asi sto tisíc korun, ale k tomu je potřeba přičíst náklady spojené s připojením a mnohdy složitá stavební řízení. Výsledná částka se nedá zprůměrovat, ale pohybuje se v řádu stovek tisíc korun," přiblížil náklady Sedláček. Nové kamery se tak město podle něj nedočká dřív než v příštím roce a i tento termín považuje spíš za nereálný.

Kamery napomáhají jak u drobných přestupků, tak i závažnějších trestných činů. „Dennodenně se setkáváme s případy špatně zaparkovaných aut. Často nám pomohou odhalit problémy spjaté s alkoholem. Podle způsobu jízdy dokážeme odhalit opilé řidiče, které pak zastaví hlídka v terénu," řekl velitel strážníků.

Problémem jsou i nebezpeční opilci na náměstí nebo sídlištích. „Často zachytíme různé rvačky nebo opilé spící lidi, kteří nejsou schopní chůze. Letos jsme navíc díky kamerám nalezli chlapce, jehož zmizení nám matka pár hodin před tím nahlásila," připomněl Sedláček.

Kamerový systém navíc slouží i státní policii a záznamy jsou často využívané při soudních líčeních.

Sedláček připomněl i jejich preventivní rozměr. „Máme zjištěné, že na místech kamer trestná činnost klesá. Snižuje se i drobné vandalství přiopilých lidí, kteří se podvědomě vyhýbají ostudě," dodal velitel strážníků.

Oceňuje i to, že kamery nejsou terčem vandalů. „I když jsou často na nepřístupných místech, jsme rádi, že jsme zatím nezaznamenali žádné vandalství směřované proti kamerám. Na začátku jsme se trochu obávali, že by si lidé mohli stěžovat na omezování soukromí, ale ani k tomu nedochází," doplnil Sedláček.

Práci kamerového systému lidé vítají. „Považuji je rozhodně za prospěšné. Svou roli ve městě rozhodně plní. Když už se navíc díky nim nějakému přestupku nebo dokonce trestnému činu nepodaří předejít, alespoň může samotný záznam pomoci dalšímu vyšetřování," ocenil jeden z přínosů kamerového systému Vyškovan Petr Snídal. První kamery město nainstalovalo v roce 2003. „Začali jsme na pěti kamerách, jejichž zařazení do provozu stálo čtyři miliony korun. Polovinu jsme zaplatili sami a na druhou jsme dostali dotaci od ministerstva vnitra. Dnes ve městě funguje kamer celkem dvanáct," připomněla mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková.