Oběť skončila s krvavým zraněním. Jde o jednu z mnoha událostí, které v Brně zachytila kamera. Tamní systém je za léta už značně propojený. „Zahrnuje 195 kusů bezpečnostních kamer, 160 kamer na křižovatkách, dvacet na parkovištích a zhruba dvě stě je v tunelech,“ nastínil pokrytí mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Letošní investice do kamerového centra vzešly z priorit městské policie s tím, aby pro ně byla hotová projektová příprava. „Konkrétně se jedná o pět kamerových bodů v Žabovřeskách, jeden na Biskupské a jednu panoramatickou kameru u vstupu do Denisových sadů,“ popsal novinky Poňuchálek.

Umělá inteligence už umí rozpoznat i lidské emoce. Ilustrační foto
Jde o přehnané šmírování lidí? Umělá inteligence a kamery rozpoznají už i emoce

O vylepšení dohledu nad děním v ulicích se snaží i ve Znojmě. Tamní strážníci chtějí modernizovat tak, aby pokryli oblast vlakového i autobusových nádraží. Mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík Deníku řekl, že vedení městské policie požádalo o dotaci, díky níž získají lepší přehled i o ruchu na Horním náměstí.

„Na základě podnětů obyvatel zvažujeme rozšíření kamerového systému na některá další místa, aktuálně například na ulici Dolní České u Mototechny, kterážto lokalita vyšla jako problematická z pohledu pocitu bezpečí,“ oznámil mluvčí Kovařík.

Mladý Rumun poničil na nádraží v Brně květinovou výzdobu.
VIDEO: Zničená květinová výzdoba v brněnském podchodu, vandal sotva stál

Díky dotaci se má dočkat obměny také pět kamer v Břeclavi. Ty, které tam slouží dnes, město pořídilo zhruba před deseti lety. „V současné době jsou již čtyři roky za hranicí životnosti. Z důvodu zastaralé technologie už tyto kamery není možné v případě závady opravit. Výměna je tak nezbytná k tomu, aby systém byl maximálně spolehlivý a městská policie eliminovala možné poruchy. Bonusem je pak samozřejmě lepší rozlišení, rychlejší a přesnější monitoring města,“ vyjmenovala mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.

V loňském roce tam pracovníci kamerového systému zjistili více než pět set událostí, které zasluhovaly zásah strážníků či republikových policistů. „Nejčastěji šlo o dopravní přestupky, dále o přestupky proti veřejnému pořádku. Strážníci řešili i popíjení alkoholu na veřejných místech, majetkové přestupky a další. Trestných činů, které odhalil kamerový systém, bylo loni šest,“ sdělila z Břeclavi Solaříková.

Počty kamer v okresních městech Jihomoravského kraje

Brno: 575
Znojmo: 49 (kamerové body)
Břeclav: 52
Hodonín: 31
Vyškov: 43
Blansko: 28

V Hodoníně si kromě klasických kamer pořídili i speciální. Umožňují rozpoznat registrační značky projíždějících aut. Očekávat je lze u vjezdů do města. „Dříve pořízená kamera výrazně pomohla policii na hranicích se Slovenskem v pátrání po autech Škoda Octavia, které se ve velkém ztrácely,“ připomněl velitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

To kamery ve Vyškově pokrývají především jeho střed. „V loňském roce jsme kamerovým systém zjistili více než třináct set událostí, letos je jich už tisíc. Systémem z velké části zjišťujeme dopravní přestupky, ale je velmi nápomocný jak u jiných typů přestupků, tak pro potřeby Policie České republiky u odhalování pachatelů trestné činnosti,“ informoval z Městského úřadu ve Vyškově tamní mluvčí Michal Kočí.

Vandal v Brně zdemoloval zastávku veřejné dopravy.
VIDEO: Ve vzteku rozmlátil zastávku ve Slatině. Podívejte se na jeho řádění

Podle sdělení mluvčí radnice v Blansku Pavly Komárkové, jejich kamerový systém pomáhá průběžně při udržování pořádku na veřejném prostranství. Nejčastěji tak odhaluje poškozování majetku, znečišťování veřejného prostranství, veřejné pohoršení či výtržnictví. „Kamery jsou využívány také při zjišťování přestupků v dopravě - jak při parkování tam, kde to je zakázáno, tak při zjišťování okolností dopravních nehod,“ uvedla Komárková.

Připomněla, že naposledy byly kamery osazeny u nově vybudovaného podchodu pod železniční tratí v zastávce Blansko-město. „Nyní se chystá osazení v parku v ulici Svatopluka Čecha, takzvaného parku u Zborováka, kde je problém s nepřizpůsobivými obyvateli. Kamery přibydou také v novém obchodním centru Skleníky,“ dodala mluvčí blanenské radnice.