Na svažité silnici ze Slavkova u Brna na Hodonín u Nížkovic najela včera ráno do svodidel cisterna. Nikdo se nezranil, ale nehoda na několik hodin ochromila dopravu. Silničáři ji berou jako varování. Jakmile napadne sníh a začne to klouzat, kamiony silnici ucpou. Silničáři prý nebudou mít šanci projet se sypači.

Oprava mezinárodní silnice v Bučovicích má trvat ještě rok. Objízdná trasa vede práve po silnici ze Slavkova do Hodonína. A právě prudké stoupání od odbočky na Kobeřice vnímají silničáři jako hrozící problém. „Těžké kamiony zdolávající kopec přeřazují na nižší převodový stupeň a tím prakticky stroj na okamžik zastaví. To už v této době, kdy je ještě sucho, způsobuje zastavení několika vozidel za sebou. Pokud budou podmínky ztížené sněhem či náledím, zůstane provoz stát a nastane kolaps,“ varuje vedoucí vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic Zdeněk Gardelka.

Ten se obává, že síly a prostředky vyškovských silničářů nestačí na zajištění sjízdnosti silnice, a to i vzhledem k malé šířce vozovky. „Sypač bude uzavřený ve stojící koloně. Vzhledem k tomu, že nemá jiná práva než ostatní vozidla vybavená zvláštním světlem oranžové barvy, bude nutná asistence policie, aby se vůbec pohnul z místa. Tedy při každém zhoršení sjízdnosti v důsledku zimního počasí bude třeba na nížkovickém kopci policejní hlídka,“ je přesvědčený Gardelka.

Podle něho je silnice vedená na náspu. Kapacitně není stavěná na provoz, který nyní po její vozovce projíždí. Jakmile tam byla svedená doprava mířící normálně na Bučovice, hned tam byly patrné vyjeté koleje a navíc začal ujíždět i svah.

Řidiči se naučili používat i jinou možnost objížďky, kdy mezinárodní silnici opouštějí v Nesovicích, pokračují na Milonice a Bohdalice ke Kučerovu, přes Hlubočany a Rostěnice. Samozřejmě včetně těžkých kamionů. „Pokud kamiony budou tímto úsekem jezdit i nadále, nastanou problémy i ve stoupajících esíčkách za Rošťoutkami,“ předpovídá Gardelka.

Jako nejúčinnější řešení vidí provizorně zprůjezdnit průtah Bučovicemi ihned, jakmile nastanou zimní podmínky. A to i za cenu větších nákladů.

Bučovická radnice si ale nemyslí, že by takové řešení bylo možné. Hledá tedy jiné možnosti, jak pomoci alespoň částečně. „V kopci zvaném Baračka je zúžení. K případné havárii se bude jen těžko někdo dostávat. Dáme proto žádost na kraj na zvážení objízdné trasy. Snad se podaří vyřídit možnost najet do Bučovic. V žádném případě ale nepůjde zprůjezdnit celé Bučovice,“ tvrdí místostarosta Bučovic František Šujan.

Podle něho je totiž silnice natolik rozkopaná, že ji do zimy nikdo do kupy nedá. Myslí si, že by se jenom přeneslo riziko z jednoho úseku na druhý.

Stejný názor má i Ředitelství silnic a dálnic. „O situaci víme, řešíme ji. V současné době je stav průtahu Bučovicemi takový, že jeho zprůjezdnění v zimě nebude možné. Jestli se za měsíc situace posune, tak uvidíme. Ale nevidím to optimisticky,“ řekla mluvčí Ředitelství Martina Vápeníková.

Ani krajský úřad důvod ke změně zatím nevidí. „Silnice první třídy v Nížkovicích vyhovuje vedení objížďky. Objízdnou trasu v zimním období měnit nebudeme, nebudeme otevírat ani průtah Bučovicemi přes zimu,“ vzkázal mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Kritickému úseku s velkým stoupáním se tak řidiči nevyhnou.

Ředitelství silnic a dálnic tam chce pustit ale jen ty kamiony, které budou řádně vybavené. „Jednáme s ministerstvem o možnosti dát na tento úsek dopravní značku s povinnou zimní výbavou. To znamená, že kamiony by tam mohly vjet pouze se zimními pneumatikami a řetězy,“ dodala mluvčí ředitelství silnic a dálnic Vápeníková.