Přesto se pětice obcí rozhodla na sebe převzít odpovědnost. „To, že spojily síly, bezpochyby pomohlo i k získání potřebných peněz," zhodnotil premiér Bohuslav Sobotka, který se slavnostního aktu účastnil.

Společná čistírna, která se nachází v Hodějicích, má nejen vyrovnanější účinnost než ty, které fungují pro jednu obec. Je také výhodná pro obyvatele. „Mají právní jistotu. Ligary, v jejichž čele stojí zástupci obcí, čistírnu nikdy neprodají. To znamená, že zisk, který vytvoří, znovu využijí do vodárenského zařízení. Už nyní máme v plánu rozšířit stokovou síť do míst nových zástaveb," nastínil hodějický starosta.

Do čistírny nyní ústí téměř čtyřiatřicet kilometrů kanalizace. „Je stavěná pro čtyři tisíce šest set obyvatel. Projekt počítá i s napojením dalších víc než tří tisíc lidí. Obce se totiž neustále rozrůstají," vysvětlil Ziegler.

Kromě čistírny v Hodějicích se ve čtvrtek dočkala slavnostního otevření i nová v Kobeřicích u Brna. Spolu s kanalizací vyšla zhruba na sedmdesát milionů. A také s její stavbou pomohly dotace z operačního programu Životní prostředí. Ostatně stejně jako v dalších třiadvaceti obcích na Vyškovsku. „Jde například o Podomí, Milešovice nebo Habrovany. Všechny slouží celkově asi dvaceti tisícům obyvatel," nastínil místopředseda senátu Ivo Bárek.

Celkově vyšlo pětadvacet projektů téměř na dvě miliardy korun. Přes miliardu dvě stě milionů pak pokryla právě dotace z programového období 2007 až 2013. „Na Vyškovsku dokázaly obce výborně využít možnost čerpání dotací z evropských fondů. Jde o významnou investici do budoucnosti," ocenil Sobotka.

V novém programovém období 2014 až 2020 jsou už schválené další stavby v obcích, kde ještě chybí. „Patří mezi ně Kozlany, Prusy-Boškůvky nebo Pustiměř," nastínil Bárek.