Největší akce v okrese po výstavbě dálničního úseku Vyškov-Mořice. To je obnova kanalizační sítě, která vyjde na téměř sedm set milionů korun. Rozsáhlými dotacemi ji podpořila Evropská unie.

Dělníci už pomalu začínají s pracemi, které se naplno rozeběhnou v říjnu. „Už je podepsaná smlouva se zhotovitelem,“ potvrdil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Největší objem prací spadá do Rousínova, kde je kanalizační řad patrně v nejhorším stavu. Kramářův asistent Oldřich Novoměstský ještě letos předpokládá dokončení opravy kanalizace v tamější místní části Kroužek, ovšem bez povrchů vozovek.

„V ostatních místních částech města se uskuteční zejména výstavba výtlačných řadů bez nutnosti zásadních dopravních omezení,“ informoval Novoměstský.

Ve Vyškově se letos opravy dotknou ulic Svatopluka Čecha, Nádražní a Křečkovská. Neobejdou se bez dopravních omezení. V Křenovicích začnou práce na čerpací stanici s příslušnými částmi kanalizace bez omezení pro motoristy.

Rekonstrukce kanalizace v Bučovicích závisí na opravě mezinárodní silnice E50, kterou plánují silničíři. Tu se ale ještě letos zřejmě nepodaří uskutečnit. Dělníci opraví také čistírny odpadních vod v Rousínově, Slavkově, Bučovicích a Hruškách.

Demoliční práce na čističce v Rousínově už začaly. Ačkoliv rekonstrukci z téměř sedmdesáti procent zaplatí evropské peníze, půjde o tak nákladnou akci, že obyvatele neminou vyšší platby za vodné a stočné. To by se podle Novoměstského mělo zvýšit do roku 2010 ze současných sedmačtyřiceti na třiapadesát korun.

Většina obcí, která se projektu účastní, už nyní počítá s tím, že se kvůli němu bude muset zadlužit. Nejvíce Rousínov. „Město si vezme úvěr ve výši šestnácti milionů korun,“ uvedl před časem starosta města František Havíř.

Více než čtyřmilionový úvěr schválili také zastupitelé Bučovic. Naopak okresní město vzhledem ke svým příjmům zvládne stavbu financovat z rozpočtu.