V některých vesnicích Vyškovska je kanalizace, která se kanalizací dá stěží nazvat. Jde většinou o zatrubnění svodnic, jež obce vybudovaly v minulosti například v akcích Zet. Splašky z domácností jdou do septiků a lidé si je musejí vyvážet sami. Podle závazků České republiky vůči Evropské unii měly mít do roku 2010 obce nad dva tisíce obyvatel postavené nebo alespoň rozestavěné čistírny. To by mělo podle mluvčího jihomoravského krajského úřadu Jiřího Klementa Vyškovsko splňovat. Teď jsou na řadě malé obce, které by měly mít vyřešenou likvidaci odpadních vod do roku 2015.

„Buď musí mít vlastní čističku, anebo se na některou připojí,“ uvedl odborník na vodohospodářství, vedoucí odboru životního prostředí v Bučovicích Miloslav Babyrád.

Jen s dotací

Obce se ale v drtivé většině případů neobejdou bez dotace. „Je to pro ně velké peněžní sousto. Vesměs žádají nebo budou žádat o dotaci. Nejdřív však musejí mít pravomocné územní rozhodnutí a další administrativní záležitosti,“ dodal Babyrád. Podle něho jsou ve fázi stavebního povolení Nesovice a Mouřínov. Projekt čistíren se připravuje například i v Brankovicích. Vloni už proběhnul zkušební provoz v čistírně v Letonicích. Snaží se i další obce. „Na začátku úvah jsou například i Kobeřice a Milešovice. Připravují dokumentaci,“ informoval ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Zmíněné Nesovice a Milešovice společně s Kojátkami požádaly letos o dotaci z Jihomoravského kraje. Jestli peníze dostanou ale zatím nevědí. „Tyto žádosti zatím krajské zastupitelstvo neprojednávalo,“ informoval mluvčí krajského úřadu Klement.

Podle Kramáře jsou nejdál ty obce, které už získaly dotaci z Operačního programu Životního prostředí. Není jich mnoho, v poslední době na ni dosáhlo jenom pět obcí, a to Habrovany, Tučapy, Komořany, Nesovice a Otnice. „Habrovany by už každou chvíli mohly zahájit stavbu. Vybudovalo se tam prvního půl kilometru kanalizace a stavba čistírny začne prvního dubna. V Otnicích se dokončuje výběrové řízení na zhotovitele. Předpokládáme, že tam začneme stavět ještě letos,“ dodal Kramář.

Pomáhá připojení na sousední obce

Komořany, které získaly navíc peníze z ministerstva zemědělství, za tuto dotaci udělaly přivaděč do čistírny do Rousínova. Za peníze od operačního programu chtějí odkanalizovat obec. „Stavbu zahájíme v červnu a ukončíme v červenci 2011,“ potvrdila starostka Marie Šimáčková. Sousední Tučapy použijí dotaci na splaškovou kanalizaci do Komořan.

Státní podporu získalo i město Ivanovice na Hané pro stavbu kanalizace v místní části Chvalkovice, která zahájí už nyní. Dotace ale pokryje jen polovinu z třiatřiceti­milionových nákladů. Zbytek půjde z městské kasy. Tak velké spolupodílnictví si ale malé obce nemůžou dovolit. Například v Dětkovicích je ke stavbě vše připravené včetně projektu ke stavebnímu řízení, chybí ale peníze. Podle starosty Jana Vrány by obec zvládla zaplatit pouze deset procent z třicetimili­onových nákladů. Starostové Milonic Vladislav Grim a Dobročkovic Josef Pištělák se dali slyšet, že před volbami nemůžou zadlužit obec. „Spoléháme na to, že se postaví čistírna v Nesovicích a v budoucnu se na ni napojíme,“ řekl například Grim.