V uplynulých týdnech starostové několika obcí Vyškovska objížděli vesnice sdružené do svazku Ligary a odpovídali na otázky místních. Nešlo ovšem o součást žádné předvolební kampaně. Důvodem byla stavba kanalizace pro obce Hodějice, Heršpice, Nížkovice, Němčany a Křižanovice, která už je na spadnutí.

„Obyvatele obcí čeká v souvislosti se stavbou kanalizace náročné období. Museli jsme je na to připravit. Plánujeme ještě nechat udělat informační letáky, aby lidé byli víc v obraze a věděli, kdy která ulice bude rozkopaná," uvedl heršpický starosta Jiří Ziegler, který je zároveň předsedou dobrovolného sdružení obcí Ligary.

Kromě zástupců obcí se schůzek účastnili také projektanti, aby zájemcům představili technické parametry stavby. „Museli jsme lidem vysvětlit, proč je dobré se ke kanalizaci připojit, kolik peněz je bude stát vybudování přípojky i proč je v dnešní době stavba čističky odpadních vod pro obce v podstatě nutností. Účast na setkáních byla docela vysoká, průměrně přišlo tak kolem sedmdesáti až osmdesáti lidí," přiblížil Ziegler.

Začátek stavby už je podle jeho slov v dohlednu. „Limit pro spuštění zkušebního provozu je do podzimu 2015. Všichni účastníci tak budou mít co dělat, aby termín dodrželi. Na zahájení stavby ale budeme připravení. Bez ohledu na nejistotu, jestli získáme grant, jsme nechali vypracovat zadávací dokumentaci. Ta je teď na státním fondu. Jakmile ji schválí, uděláme výběrové řízení na zhotovitele. Vzhledem k objemu zakázky očekáváme, že zájemců se přihlásí hodně. Díky tomu by se nám mohlo podařit snížit cenu zřejmě až o dvacet procent oproti původnímu odhadu," plánuje starosta.

A dvacet procent podle něj není málo. Jak vyplývá z odhadu, cena za celý projekt je stanovená asi na čtyři sta milionů korun. „Z toho asi dvě stě šest milionů korun dělá dotace z Fondu soudržnosti Evropské unie. Dalších dvanáct milionů jsme dostali ze Státního fondu životního prostředí a o dalších deset milionů jsme požádali Jihomoravský kraj. Tam ale teprve uvidíme, jak žádost dopadne. V situacích, kdy je přislíbená další podpora, bývají takové žádosti úspěšné. Na druhou stranu je ale teď podobných projektů v kraji víc, tak uvidíme, na co všechno budou peníze," naznačil Ziegler.

Obyvatelé obcí sdružených do svazku Ligary vidí v zavedení kanalizace vesměs ulehčení práce. „Určitě pro nás bude komfortnější, abychom byli napojení na kanalizaci. Odpadne nám práce s vyvážením septiku. Proto na zahájení akce netrpělivě čekáme. I když nevím, jestli to bude finančně výhodnější, připojíme se," svěřila se například hodějická cukrářka Karla Kučerová.

Podobně se na věc dívají i v blízkých Nížkovicích. „Hospoda patří pod obec, takže nerozhoduji o tom, jestli se ke kanalizaci připojíme, nebo ne. Každopádně by to ale bylo dobře. Zaprvé se tím zamezí zápachu při vyvážení septiků a jímek a navíc s odpady byly neustále problémy, tak bychom je tímto způsobem vyřešili," konstatovala zase zaměstnankyně hospody v nížkovické sokolovně Veronika Helísková.