Jak už Deník Rovnost informoval, město s problémem dlouhodobě bojuje. Podle mluvčí Veroniky Slámové se vedení Slavkova snaží situaci řešit. „Jen za letošní rok jsme vyčistili přes tři sta vpustí, z rozpočtu na práce směřovalo přes milion korun,“ řekla.

Kvůli ztvrdlému betonu však byly práce o dost náročnější. „Museli jsme jej rozsekat speciální tyčí se špicí. Následně vytáhnout ven speciální lžící a až pak jsme mohli vyčistit celý kanál,“ uvedl ředitel slavkovských technických služeb Petr Zvonek.

Momentálně Slavkovu na čištění potrubí došly peníze. „Byl vyčleněný určitý obnos a ten už jsme vyčerpali. Budeme proto pokračovat v příštím roce,“ ujistil Zvonek.

Jeho slova potvrdila i místostarostka Marie Jedličková. „Plán mluví o čtyřech letech prací, které vyjdou na asi sedm milionů korun. Chceme dát všechno do pořádku, řadu let situaci nikdo neřešil,“ vysvětlila.

Ilustrační foto.
Muž ze Znojemska spadl do výpusti a zůstal zaklíněný. Měl vážná zranění

Na čištění kanalizace ve Slavkově spolupracují i Vodovody a kanalizace Vyškov. „Můžu říct, že se tam situace zlepšila. Jsou lepší možnosti monitoringu a čištění. Do celkového čištění vkládáme nemalé peníze,“ shrnul ředitel Vladimír Kramář.

Problémy s kanalizací řeší i v Bučovicích. Ucpaná totiž ohrožuje i perlu jižní Moravy, renesanční zámek. „Při přívalových deštích se z ulic splavuje různý materiál včetně štěrku a bláta, kanalizaci zanáší a ucpává. Na kopcích se vpusti rychlou dešťovou vodou vyčistí, ale na vodorovných úsecích se všechny nánosy usazují,“ popsal ředitel technických služeb města Pavel Klimeš.

Voda, která by se z ucpané kanalizace dostala ven, by mohla poškodit i majetek města a lidí. I státu. Nejproblémovější úsek je totiž podle Klimeše zámecká alej. „V těch místech jsou do kanalizace napojené rozpraskané a prorostlé kořeny stromů. Mohli bychom je vyfrézovat, ale to je jen krátkodobé řešení. Proto nás čeká postupná kompletní výměna,“ vysvětlil.

Kastelánka bučovického zámku Jana Burianková o problému ví. Jak řekla, zatím však žádné velké škody řešit nemusela.

Ilustrační foto
Hlavní sezona honů začíná: divočáků je podle myslivců moc, zajíců málo