Je až s podivem, čeho všeho jsou schopní se lidé zbavit pomocí obyčejné kanalizace. Přitom jim každý týden popeláři vyvezou popelnici, obce přistavují kontejnery na velkoobjemový a nebezpečný odpad, hasiči nebo sokolové zase sbírají železný šrot.

Hlavou nevěřícně kroutí hlavně vodohospodáři. Právě pracovníky vyškovských Vodovodů a kanalizací před několika dny na osmačtyřicet hodin zaměstnal další neuvážený krok lidí. „V čerpací stanici ve Slavíkovicích nastala prakticky totální havárie. Když naši pracovníci zjišťovali, co bylo příčinou ucpání, objevili výpalky. Přitom ve Slavíkovicích žádná pálenice není, takže jde s největší pravděpodobností o zbytky z černého pálení,“ řekl náměstek ředitele Vodovodů a kanalizací Vyškov Karel Hájek.

Havárii se naštěstí vodohospodářům podařilo odstranit, aniž by obyvatelé Slavíkovic cokoli poznali.

Z velké části díky tomu, že vodohospodářům přálo počasí. „Než se nám podařilo čerpací stanici opravit, převáželi jsme vodu z jímek pomocí cisternových vozů. Kdyby ovšem přišel prudší déšť, lidem se mohla vzedmout voda v kanalizaci a zaplavit je. Podobnými hloupostmi jsou sami proti sobě,“ upozornil Hájek.

Dnešní kanalizace totiž není jenom spleť potrubí. „Co se týče gravitační kanalizace, tam není problém. Jejich potrubí má dostatečný průměr a odpadní voda proteče. Slavíkovice jsou ovšem v dolině, takže potrubí nekončí v čistírně, ale v jímce, která je na nejnižším místě. Odtud se pak voda pomocí čerpacích stanic přečerpává do čistírny odpadních vod v Rousínově,“ nastínil systém fungování Hájek.

A právě výtlakové potrubí už nemá takový průměr. „Třeba pecky jsou svým tvarem vhodné na to, aby se v potrubí zapasovaly a ucpaly ho. Teď je bohužel zrovna taková sezona. Třeba v Pustiměři jsme měli problém s čistírnou, která byla pro změnu plná jablek,“ podotkl Hájek.

Lidé si ani neuvědomují, že svým jednáním porušují ustanovení zákona o vodovodech a kanalizacích. „Pokud se najde viník, hrozí mu správní řízení před vodohospodářským úřadem. Provozovatel kanalizace má navíc právo ho od kanalizační přípojky odpojit,“ poukázal na právní dopady Hájek.

Čištění po podobných krocích lidí v regionu navíc není zrovna levná záležitost. „Jde tady hlavně o princip. Zaměstnává to naše lidi, kteří by mohli vykonávat jinou práci. Také to může zničit čerpadlo a náklady pak jdou do desetitisíců. Současné kanalizace jsou složitá zařízení,“ uvedl Hájek.

Lidé jsou totiž schopní do odpadu potažmo do kanalizace hodit nepřeberné množství nepotřebných věcí. Pracovníci vodovodů a kanalizací tak běžně vytahují větve, kůže z domácích zvířat, různé látky. V kanalizaci však už také narazili třeba na trubky z lešení, dlažební kostky nebo dětský kočárek.

Přístup lidí potvrzuje také David Masařík z firmy, která se čištěním kanalizací zabývá. „Kromě neodborně položeného potrubí je častým důvodem k zásahu to, že lidé vyhazují do kanalizace to, co nemají. Jde o různé hadry, hygienické potřeby nebo brambory. Často vytahujeme i mrtvá zvířata, třeba kočky,“ podotkl Masařík.

Stále populárnější se v poslední době stávají drtiče kuchyňského odpadu. „Zájem se rok od roku zvyšuje, i když to není nezbytně nutný a levný doplněk kuchyně. Proto mnoho lidí zvažuje jeho pořízení. Firmy se zase bojí, že je to snad zakázané. Ušetří jim to však problémy s hygienickým skladováním odpadu,“ řekla pracovnice firmy dodávající drtiče Hana Vondráková.

Rozdrcený odpad sice kanalizaci neucpe, ale vhodné řešení to podle vodohospodářů není. „Moc rádi nejsme, když se používají. Je to organická hmota, která čistírny zatěžuje. Nehledě na to, že je to samozřejmě také potrava přímo naservírovaná potkanům a krysám. Kanalizace je uzpůsobená na splaškovou vodu z umyvadel, záchodů nebo praček,“ dodal Hájek.