Na kandidátce KDU-ČSL zaujímá osmou pozici současný vyškovský zastupitel a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Celý. „Myslím si, že dnes nezáleží na pořadí, jaké nabízí politická strana. Každý, kdo se na kandidátce objeví, musí počítat se svým zvolením," svěřil se Celý, jehož oblastí zájmu je rodinná politika. „Mám ji na starosti jako náměstek hejtmana v našem kraji a v budoucnu se v ní chci stále víc angažovat," dodal Celý.

Zbrusu nové tváře ucházející se o posty ve Sněmovně voliči najdou podle vyškovského místostarosty Karla Jurky na kandidátce ODS na jihu Moravy. Jednou z nich, a to na sedmé pozici, je starostka Drnovic Zuzana Hermanová. „Občanští demokraté mají v současné době velmi rozporuplnou reputaci. Chtěla bych ukázat, že za stranou přesto stále stojím. Kandidaturu mi navíc doporučilo místní sdružení a přesvědčila mne osoba lídra," vysvětlila Hermanová.

Vyškovským kandidátem za ČSSD bude s pořadovým číslem jedenáct Miloslav Brtníček, který je stejně jako jeho kolega ze zastupitelstva Celý přesvědčený o tom, že na pořadí nezáleží. „Svou přítomností na listině chci podpořit kandidátku. Člověk, který se uchází o post poslance, by měl mít určité zkušenosti. Já můžu nabídnout dlouholetou práci v komunální politice, školství, fotbalovém klubu. Pokud se do Sněmovny dostanu, rád bych se pokusil zákonným způsobem změnit tento nefunkční stát," vzkázal voličům Brtníček, který je kromě jiného ředitelem vyškovské Základní školy Na Vyhlídce.

Také TOP 09 vysílá za Vyškovsko do volebního boje svého kandidáta. Jediným, kdo se za region objeví na její listině, je bučovický starosta Radovan Válek. „Souhlasím s prezentací na jedenáctém místě kandidátky TOP 09 a STAN. Nejsem si jistý, zda je pozice volitelná, ale na každý pád je to vyjádření mé podpory kandidátce," naznačil starosta.

Tři zástupce z Vyškovska bude mít na kandidátní listině v kraji SPOZ. Podle místopředsedkyně strany pro Vyškovsko Jany Bretfeldové zatím její vedení nechce uvádět konkrétní jména. „Kandidáti z regionu budou jak v první, tak i druhé polovině listiny," řekla Bretfeldová.

Několik zástupců z regionu se bude ucházet o hlasy voličů také za KSČM. Například na desátém místě se objeví Pavel Herman z Ivanovic na Hané.

MARTINA HAŠKOVÁ, MICHAL CHMELA