Že místo, kterému dominuje synagoga, nevypadá zrovna dobře, si uvědomuje i vedení města. A tak naplánovalo přestavbu, která ho změní v klidovou zónu.

Důstojnější podobu má dostat už příští rok. „Po úpravách se změní v zelené náměstí s chodníčky a odpočinkovou a pietní zónou. Architektonickou studii zastupitelé schválili na svém posledním zasedání,“ informovala slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Koláčkovo náměstí se nachází v historické části města, a tak radnice chce, aby se stalo jeho reprezentativní součástí. Opravy se dočkají silnice i chodníky.

Rekonstrukce náměstí
• Velkou část Koláčkova náměstí nyní zabírá parkoviště. Příští rok se stane klidovou zónou.
• Přibude tam zeleň, středová část bude vydlážděná, dostane jednotný mobiliář a jeho součást bude pomník padlým v obou válkách.
• Úpravy vyjdou asi na 20 milionů Kč.

Náměstí získá moderní osvětlení a jednotný mobiliář. „Od laviček přes odpadkové koše až po pítko. V klidovém prostoru náměstí vyroste pomník Slavkovanům padlým v první a druhé světové válce. Jména všech 246 necháme vytesat do jednoduchých kamenných desek,“ popsala Slámová s tím, že střed náměstí bude tvořit kamenná dlažba. Osázený bude přibližně pětatřiceti stromy.

Další pak vysadí podél silnice. „Tam ale budou muset kvůli rozšíření cesty padnout ty současné,“ konstatovala mluvčí.

Nezmizí naopak parkovací místa. Zůstane jich zhruba stejně jako dosud, ale budou jinak rozmístěná. „Počítáme s podélnými stáními zejména okolo silnice a na okrajích navržené klidové zóny,“ ujistil vedoucí slavkovského odboru investic a rozvoje Petr Lokaj.

Pokud půjde vše podle představ města, práce mají začít na jaře. „Chceme úpravy dokončit ještě příští rok tak, abychom mohli pomník obětem válek zpřístupnit k datu, které je pro naše dějiny tak symbolické,“ řekl starosta Slavkova Michal Boudný.

Podle Lokaje mají úpravy vyjít přibližně na dvacet milionů korun. Město je zaplatí z vlastního rozpočtu.