DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

S nedostatkem aprobovaných učitelů se potýkají například na Základní škole Morávkova ve Vyškově. „Ubývá zájem o učitelské řemeslo, hlavně mezi mladými lidmi. Po pravdě si myslím, že je odrazuje směšný nástupní plat. Přitom jsou učitelé nucení nosit si práci domů. Na naší škole jsme ještě nedávno velice špatně sháněli matematikáře, fyzikáře i učitele jazyků,“ uvedl zástupce ředitelky Radoslav Večeřa.

Dodal, že učitelský sbor má plný stav jen díky tomu, že ho doplnili penzisté. „Ti vyučují právě matematiku a fyziku,“ objasnil Večeřa.
Jaký problém znamená sehnat učitele, moc dobře ví i ředitelka základní školy v Moravských Prusech Olga Hillová. „Přešla jsem v září z velké školy. Neustále tam chyběli učitelé fyziky a cizích jazyků. Není také divu, protože ten, kdo umí jazyky, jde za vyšším výdělkem. Problémem je i nízký nástupní plat,“ je přesvědčená Hillová.

Ředitel Základní školy Komenského ve Slavkově u Brna Vladimír Soukop v tuto chvíli také zaměstnává tři učitelky v důchodovém věku. „Nemohl jsem sehnat vyučujícího, a tak jsem oslovil naše bývalé učitelky,“ informoval .

Stejný postup musela zvolit jeho kolegyně ze Základní školy 711 v Bučovicích Eva Sedláčková. Ta nemohla sehnat učitele angličtiny ještě těsně před zahájením školního roku. Zachránila ji důchodkyně. A teď se tato situace opakovala. „Před Vánocemi zase zrovna jedna angličtinářka odešla na mateřskou dovolenou. Musela jsem tuto situaci vyřešit opět nástupem pedagožky, která je v důchodě. To znamená, že je to zase dočasné řešení,“ povzdechla si Sedláčková.

O prázdninách bude shánět dalšího učitele angličtiny. „Je to pořád dokola. Už teď musím říct, že se docela obávám prázdnin. Nechci shánět kantory v průběhu roku, protože to není dobré řešení pro žáky. Nezájem aprobovaných učitelů o jejich zaměstnání je stále větší. Po pravdě se není čemu divit vzhledem k výši platů,“ prohlásila Sedláčková.

Potíže mají i střední školy či dokonce gymnázia. „Ještě nedávno jsem se pěkně zapotil u hledání učitelů, kteří by učili francouzštinu a španělštinu. Teď máme na štěstí stav plný a doufám, že to takhle dlouho zůstane,“ připustil ředitel vyškovského gymnázia Jiří Zlatník.

Ani řediteli gymnázia v Bučovicích Jiřímu Vlčkovi nezbývalo nic jiného, než zvednout telefon a doufat, že učitelé, kteří jsou již v důchodě, si budou chtít přivydělat. „Učitelé dnes odcházejí, a to mi vadí nejvíce. Vydrží u svého povolání dva tři roky. Tak to nikdy nebývalo,“ nastínil Vlček.

Permanentně shání zejména angličtináře Integrovaná střední škola ve Slavkově u Brna. Na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti nábytkářském v Rousínově mají angličtinářů a němčinářů dost. „Problém by ale byl, kdyby některý z učitelů náhle skončil. Rychle někoho sehnat by určitě byla velká potíž,“ komentoval situaci ředitel školy Vojtěch Bábek.

Sylva Zbytková