Radnice, která si moc nehledí historického dědictví. I tak charakterizují někteří opoziční zastupitelé Bučovice. Hlavním problémem je zanedbaná kaple Žarošských. Ta se kvůli provozu na sousední silnici už prakticky rozpadá vedví.

„Radnice by se o tuto památku měla víc starat. Čím později totiž začne něco dělat, tím bude oprava náročnější a dražší. Ke všemu se tím zbytečně narušuje statika objektu,“ prohlásil bučovický zastupitel Michal Crhák. Podle něj je smutné, že město nechává chátrat památku, ve které se nacházejí vzácné náhrobky z patnáctého až sedmnáctého století.

„Bučovice už tak ztratily v konkurenci se Slavkovem na turistické atraktivitě. Nakonec nám tady zbude opravená radnice a dvě kašny. Jinak nic. Vzhled města přece také ovlivňuje míru zájmu turistů,“ myslí si Crhák.

On sám se domnívá, že větší zájem o památky mají spíše obyvatelé Bučovic. „Jen díky nim se podařilo zachránit domy ve Slavkovské ulici, které by jinak musely ustoupit stavbě supermarketu,“ uvedl Crhák.

Současný stav se nelíbí ani památkářům. Objekt sice není státem chráněnou památkou, ale až do roku devatenáct set sedmasedmdesát byl. Přesto by se podle nich o něj město mělo lépe starat. „Určitě by to byla chyba, kdyby měl současný neutěšený stav pokračovat. Objekt má historickou hodnotu. My do toho vstupovat nemůžeme, ale už léta pozoruji, jak kaple chátrá,“ řekla pracovnice brněnského památkového ústavu Jana Firbasová.

Starostka Bučovic Šárka Šilerová ale říká, že oficiálně žádnou informaci o špatném stavu kaple nemá. „Ani od památkářů jsem nic neobdržela. Požádám proto v nejbližší době o prošetření celé věci orgán památkové péče při stavebním odboru,“ prohlásila. Myslí si však, že město nemůže do památek dávat více prostředků, než kolik v současnosti dává.

„Mnoho občanů chce, abychom investovali především do oprav chodníků, občanské vybavenosti či oprav základní umělecké školy,“ prohlásila Šilerová. Podle ní měl zastupitel Crhák navrhnout už při přípravě rozpočtu vyčlenění prostředků na opravu. „To ale neudělal,“ řekla starostka.

Ona sama si myslí, že pokud se ukáže, že je kaple v havarijním stavu, bude se snažit peníze najít. Bučovice se také v minulosti snažily získat mimorozpočtové zdroje. „Několikrát minulé vedení města žádalo o dotaci krajský úřad, ale ten ji neposkytl,“ uvedla Šilerová.