Zelené listy na jírovcích lidé na Vyškovsku nyní už téměř nespatří. Kaštanové aleje totiž opět ničí zákeřný hmyz.

Napadené jsou všechny jírovce

Příkladem jsou stromy v okresním městě. Podle vedoucího tamního odboru životního prostředí Jiřího Kutálka se letos následky útoku klíněnky projevují stejně jako loni. „Nedělám detailní kontrolu, ale tipuji, že klíněnka napadla sto procent kaštanů,“ informoval Kutálek prostřednictvím vedoucího kanceláře starosty a tajemníka Stanislava Kolaříka.

Jírovce tam ošetřují pracovníci městské společnosti Vyškovské služby. Insekticidní postřiky však nepoužívají. „Pohrabeme listí a odvezeme ho do firmy Respono na skládku. Postřiky jednak ničí životní prostředí a jednak by to byl finančně i technicky příliš náročný zákrok. Ani chemie není stoprocentní,“ informoval ředitel společnosti David Olejníček.

Klíněnka jírovcová je motýl velký asi čtyři milimetry. Je zbarvený světle rezavě s béžovými čárkami na křídlech. Na jaře motýl naklade vajíčka na svrchní stranu listů kaštanů. Z nich se pak vylíhnou larvy, které ničí listy. Pak se zakuklí a po vylíhnutí koloběh pokračuje. Tento škůdce se poprvé objevil v roce 1984 v Makedonii. Pochází patrně z jiného kontinentu a adaptoval se na jírovce.

Více ve středečním vydání Vyškovského Deníku