Kdo s sebou nerad nosí víc peněz, ten by neměl nakupovat ve vyškovském Kauflandu. S platební kartou tam totiž nepochodí.

„Chtěla jsem zaplatit přímo ze svého účtu. U pokladny jsem ale zjistila, že to není možné. To mě naštvalo,“ zlobila se třeba Petra Nováková.

Podle Kauflandu je za vším snaha ušetřit. „Tato služba by nám přinesla vysoké náklady. Bankám bychom platili z každé částky tři procenta,“ uvedl ředitel supermarketu Radek Králík.

Pokud by řetězec zavedl platbu kartou, musel by prý zvednout ceny zboží. Podle něj firma vyšla zákazníkům vstříc alespoň tak, že si můžou svoje peníze vybrat v bankomatech.

Ale i diskonty s levným zbožím placení kartou připouští. „Snažíme se co nejvíc vyhovět přáním a požadavkům našich zákazníků. Proto jsme zavedli v našich prodejnách službu platebních terminálů,“ prohlásila mluvčí společnosti Lidl Sandra Kipeťová.

Podle ní je to běžný způsob placení. „Nyní můžou tuto službu využít zákazníci ve všech našich prodejnách. Kvůli nákladům se zavedením platebních terminálů jsme ceny našeho zboží nezvýšili,“ řekla mluvčí.

Také v obchodech Hypernova a Albert řetězce Ahold karty neodmítnou.

„V našem zájmu je nabízet zákazníkům služby, které povedou k co největšímu komfortu. Platby kartou patří v dnešní době ke standardu. Bez toho se obchodník, který staví svůj úspěch vedle příznivé ceny zboží také na kvalitních službách, neobejde,“ myslí si manažer komunikace společnosti Ahold Petr Chadraba.

Přitom tuto možnost mají lidé při nákupech i v mnohem menších obchodech, než je vyškovský Kaufland.

„Samozřejmě to pro nás určitá zátěž je. Ceny zboží kvůli tomu však nezvyšujeme. Znamená to spíše nižší zisk,“ uvedl třeba referent Jiří Malásek z ustředí družstva Jednota Moravské Budějovice. Ta provozuje svoji pobočku třeba v Bučovicích a ve Slavkově.