Upozornil, že soutěž se uskutečnila na výstavu, která v konírnách vůbec není. „Vztahovala se na libreto napoleonské expozice. V místě je ale jiná výstava, Austerlitz – malé město velkých dějin. Nikdo na ni nikdy nedodal exponáty, které byly vysoutěžené. Místo toho jsou tam třeba předražená videa, jež neobsahují to, co původně měla. Expozice navíc obsahuje scestné historické informace. Špatně zpracovaná je i historie naší společnosti. A tím se cítíme poškozeni,“ prohlásil Jandora.

Zpráva o podání podnětu k OLAF Slavkovské zaskočila. „Je to pro nás překvapení. Předpokládáme, že kdyby úřad shledal, že je důvod nás nějak prošetřovat nebo se o kauzu zajímat, tak nás bude kontaktovat. Doposud se tak ale nestalo,“ sdělila mluvčí města Veronika Slámová.

Co se týká historických nepřesností, na to má jasnou odpověď. „Za výstavou si stojíme,“ ujistila Slámová.
Soudy se táhnou už pět let. „Jednání předsedkyně senátu odročila na 10. prosince kvůli výslechu dalšího svědka pro dovysvětlení faktů. V tento den se bude konat i další dokazování,“ upřesnila mluvčí krajského soudu v Brně, kde se prosincové jednání uskuteční, Simona Pešková.

Spor o expozici
Vznikl kvůli autorským právům po otevření napoleonské expozice na přelomu jara a léta 2013.
Podle autorů libreta obsahovala věcné chyby.
Vrchní soud v Olomouci městu nařídil na podzim 2013 výstavu zavřít.
Správci zámku vytvořili své libreto, které žalobci považují za plagiát, a otevřelo novou expozici s jiným názvem.

Pokud soud rozhodne v neprospěch AusterlitzPro, Jandora se odvolá. „A jsem přesvědčený, že Slavkov se v každém případě odvolá také. Chce vyčkat do dubna, kdy končí takzvaná udržitelnost projektu, tedy pět povinných let, co musí existovat. Tato doba už uplynula, ale výstava byla určitou dobu soudem uzavřená, tak se termín protáhl. Pak se výstava zruší a všichni se budou tvářit, že je vše v pořádku,“ odhaduje.

Slavkovští mají odhady střízlivější. „Předjímat, jak zareagujeme na vynesení rozsudku, není v tuto chvíli na pořadu dne. Právní zástupci nám další postup doporučí právě po verdiktu soudu,“ okomentovala Slámová.

Upozornila, že procesní postup a termíny jednání určuje krajský soud. „Naopak, délka řízení je ovlivněna zejména postupy žalobců, například podání odvolání proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, které bylo odvolacím soudem shledáno jako nedůvodné. Ostatně předmětem řízení je nyní pouze projednání omluvy a přiměřeného zadostiučinění, nikoliv uzavření expozice,“ podotkla slavkovská mluvčí.