POD ČLÁNKEM ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ

Předseda soudu se snažil především ujasnit, jaká panovala v nemocničním skladu praxe. „Kdo nakupoval? Kdo zodpovídal za správu skladu? Jak měla nemocnice nastavená pravidla nákupu a výdeje? Kdo nákup schvaloval?“ ptal se soudce Karel Menšík.

Doplňkové otázky advokát obžalované Aleš Krochmalny směřoval tak, aby odpovědi podpořily obhajobu stavěnou na tvrzení, že hospodaření ve skladu bylo nepřehledné, nedostatečně kontrolované a že zboží nakupovaly i jiné osoby než skladová vedoucí Smutníková.

Tato snaha ale mnoho ovoce nepřinesla. Mnozí svědci totiž občas i ztratili paměť. Přece jenom se manipulace s doklady a zbožím měla Smutníková začít dopouštět už téměř před osmi lety.

Po ředitelce nemocnice, pokladních, účastnících inventur, ekonomickém náměstkovi a dalších pracovnících nemocnice tentokrát vypovídaly před soudem další dvě pracovnice skladu, a to Lucie Chládková a Ludmila Večerková.

A také bývalý nadřízený Smutníkové, vedoucí provozního odboru Josef Odrazil. „Jak si vysvětlujete, že s odstupem dlouhé doby je obžalované kladená za vinu rozsáhlá manipulace s doklady a hotovostí?“ zajímalo Menšíka. Smutníková se totiž podle obžaloby měla trestné činnosti dopouštět po dobu čtyř a půl roku. „Nevím,“ odpověděl její bývalý přímý nadřízený Odrazil. Potvrdil tím tak výpovědi předchozích svědků, že každoroční inventury neodhalily žádné rozpory.

Tvrdil také, že sklad namátkově kontroloval. Ale na kontroly si ani jedna z vyslýchaných skladnic nepamatovala. Večerková, která ve skladu pracovala jen krátce, nepřinesla žádné nové poznatky. Chládková jako jediná připustila, že zboží nenakupovala vedoucí výhradně sama, ale například i oddělení údržby, které si pak nechalo zboží proplatit. Také měla dojem, že heslo do počítače bylo pro všechny pracovnice stejné a poněkud tak podpořila Krochmalnyho teorii, že s programem v počítači mohl manipulovat i někdo jiný než Smutníková.

Bývalá vedoucí skladu ani její obhájce se k případu nechtějí vyjadřovat. Zasvěcení si ale myslí, že doplatila na špatnou kontrolu. „Myslím, že v nemocnici byl hrozný binec. Každý víme, jak takové inventury probíhají,“ naznačil její hodně vzdálený příbuzný Pavel Boštík z Vyškova.

Toho však jako advokáta případ zajímá spíš z profesního hlediska. Příbuzní Smutníkové ani jiní diváci kromě Boštíka se sledovat proces do soudní síně zatím nevypravili.

Zvýrazňovače, světla, žárovky, rendlíky, přepravky, baterie. Na tomto a mnohém dalším zboží se měla devětačtyřicetiletá Smutníková od roku 2000 do poloviny roku 2005 napakovat. Při vyúčtování nákupů podle obžaloby padělala účetní doklady. Údajně připisovala počty kusů zboží nebo navyšovala jeho cenu. „Smutníková je obviněná z trestného činu podvodu,“ potvrdil soudce. Podle policejního mluvčího Aloise Gryce jí hrozí až osmileté vězení.

Nesrovnalosti se provalily před třemi lety. Tehdy mimořádná inventura odhalila manko kolem padesáti tisíc korun. Smutníková ho vysvětlila tak, že měla chaos v tiskopisech. Chybějící peníze tehdy zaplatila. Kontrola ale odhalila další rozpory a nemocnice podala trestní oznámení. Vyšetřovatelé museli projít doklad po dokladu několik let zpětně a našli téměř čtyřmilionový schodek.

Ředitelka nemocnice Věra Seidlová přiznala už před časem, že selhala kontrolní činnost nadřízených pracovníků. Podle ní nemocnice zajistila, aby se případ už nemohl opakovat.

ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ

9:58 - Skončil výslech svědků. Soud byl odročený na 14. ledna příštího roku, kdy budou prozkoumávat listinné důkazy.

9:50 -
Zatímco nadřízený Odrazil tvrdí, že fungovaly namátkové kontroly, žádná ze skladnic toto nepotvrdila. Chládková potvrdila, že nákup zboží neprováděla pouze Smutníková, ale například i pracovníci údržby.

9:44 -
Večerková uvedla, že měla na starosti jen výdej zboží, a neví, jak fungoval příjem. Byla ve skladu krátce a přístup do počítače měla jen Smutníková jako vedoucí. Není si ale vědomá, že by byly někdy nějaké nesrovnalosti. Nevzpomíná si na žádné namátkové kontroly, kromě ročních inventur.

9:20
- Odrazil potvrdil, že předchozí inventury nenašly rozpory a nechápe, jak se mohlo stát, že se později našlo skoro čtyřmilionové manko.

9:17 - Před malou chvílí začal soud s Danou Smutníkovou. Dorazili tři svědkové: Lucie Chládková, Ludmila Večerková a Josef Odrazil.


DALŠÍ ČLÁNKY K TÉTO KAUZE NALEZNETE ZDE: