„S nájemcem jsme se ještě nesešli, takže zatím nemám představu, jak bychom situaci řešili, kdyby zákon začal skutečně platit. V týdnu ale chodí asi deset štamgastů, o víkendu pak kolem patnácti. Kdyby museli jít s cigaretou ven, věřím, že by asi přestali chodit," přemítal starosta Tělocvičné jednoty Sokol Lhota, která hospůdku pronajímá, Petr Trávníček.

Jednou z variant, jak to vyřešit, by podle něj mohlo být zřízení kuřáckého klubu, kde by se pivo točilo. „Další pak, že si chlapi začnou kupovat své pivo, třeba soudek, a sejdou se vždy u někoho třeba v garáži a budou pít podomácku. Prostě tak, jak tomu bývalo dřív," poznamenal Trávníček.

Cigaretu si u piva rád zapálí třeba Milan Štafurik z Krásenska. Jelikož krásenská hospoda už plně nekuřácká je, sem tam vyrazí do sousedního Podomí. „Protikuřácký zákon není správný, už jen s ohledem na hospodské. Každý by se měl rozhodnout sám, jestli se u něj bude kouřit, nebo ne. Co se pak týká mě, budu si zkrátka muset zvyknout. Ale na pivo si do hospody i tak zajdu," naznačil Štafurik.

Nerozumí tomu

To Vyškovan Roman Hubáček je ve svém názoru ostřejší. Pokud by zákon vešel v platnost, vnímal by ho jako zásah do demokratických principů. „Nesouhlasím, i když kouřím jen výjimečně. Odjakživa si lidé v hospodách zapalovali. Proč by najednou měli všude a všichni chodit ven? Kde je demokracie?" ptal se Hubáček.

Petr Doubrava nekouří už čtyři roky. Kouř v hospodách mu vadí. „Ale je to pouze moje volba, jestli do ní půjdu, nebo ne. Mělo by být jen na podnikateli, jaké zařízení si zřídí. Myslím, že chystaná změna bude pro hospody docela likvidační. I když je možné, že si Češi nějak poradí. Možná vzniknou kuřárny, kde se bude prostě nalévat pivo," přemítal Doubrava.

Nekuřákem je také majitel hospody U Kreutzerů v Drysicích Zbyněk Kreutzer. Už dřív v ní zřídil dvě oddělení: jedno je nekuřácké. „Jde o moji hospodu a stát mi zasahuje do mého podnikání. Je normální, že štamgasti dojdou do hospody na pivo a k tomu si zapálí. Už jsme to spolu řešili a také se jim návrh nelíbí," zdůraznil Kreutzer.

Tratit na změnách podle něj nebudou jen hospodští, ale i stát. „Spousta ze současných štamgastů přestane do hospod chodit. Doma si zapálí pět cigaret. V hospodě jich ale vykouří třeba patnáct. Ekonomika to pocítí," poukázal.

Vyhledávají jiné

Dodal, že se diví, že ještě nevznikly petice a že se lidé nějak nebrání. „Kdyby ke mně nějaká dorazila, rád ji podepíšu. Leckdo zavedení zákona obhajuje tím, že i rodiny mají právo jít s dětmi do hospody. A že je kouř obtěžuje. Maminky ale stejně do hospody nepůjdou. Maximálně si v létě přijdou sednout na zahrádku. A tak to je nejen u nás, ale vesměs ve všech vesnických hospodách," připomněl Kreutzer.

I ve vyškovské Nádražní restauraci se kouří. I když také jen v oddělených prostorách. „Samotnému se mi to moc nelíbí, takže ve finále na zákon v podstatě čekám. Tím ale neříkám, že je správný. Zasahuje do svobodného rozhodování. Pokud bude skutečně zavedený, asi by nás to nezruinovalo, jsme závislí hlavně na jídle. Ale výtoč piva by to určitě ovlivnilo. Na druhou stranu, pokud bude kouření zakázané všude, věřím, že lidé na pivo chodit nepřestanou," byl optimistický nájemce hospody Václav Volek.