Prvním místem, kam většina turistů v cizím městě míří, je informační centrum. To slavkovské se opravuje a místa, kde dřív stávaly stojany na kola, dnes zabírá ohrada stavební firmy. „Otázka parkování jízdních kol u slavkovského zámku nás trápí, ale po dobu oprav je to v podstatě technicky neřešitelný problém,“ řekl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Na nádvoří zámku nebo v zámeckém parku se cyklisté stojanů nedočkají vůbec. „Zámek je národní kulturní památka, tudíž jakákoli snaha o umístění stojanů na kola podléhá schválení Národního památkového ústavu. Navíc mají cyklisté do těchto míst vjezd zakázaný,“ upozornil Šilhánek.

Kola nemají místo

To samozřejmě neznamená, že cyklisté do zahrady nesmějí, musejí však kolo vést vedle sebe. Prohlídka zámku je však pro ně v takovém případě prakticky nemožná, protože kolo venku bezpečně nechat nemůžou. „Na nádvoří zámku dělníci dokončují stavební práce na opravě fasády. Na novou dlažbu je záruční doba pět let a po tu dobu tam nesmíme nic stavět, než se usadí. Řady kol vyskládané před zámkem navíc na první pohled nepůsobí nijak přitažlivě,“ připojil Šilhánek k důvodům bránícím zavedení stojanů také estetický problém.

Cyklisté mířící na slavkovský zámek tak musí svá kola ponechat na parkovišti v centru města. Na zámek to sice není daleko, kola však zůstávají bez dozoru.

S otevřenou náručí naopak vítají cyklisty na státním zámku v Bučovicích. „Turisté, kteří k nám přijedou na kolech, mají možnost postavit je do stojanů u zámku. Ty jsou navíc pod dohledem kamerového systému, takže se cyklisté nemusí bát krádeží,“ uvedla kastelánka zámku Jana Burianková.

Pouze uzamknout kolo však dnes často nestačí. Zloději totiž někdy mívají zálusk také na doplňkovou výbavu kol, jako jsou brašny a jejich obsah. „Aby nemuseli návštěvníci ze svých kol sundávat brašny, na požádání jim kolo uzamkneme do zvláštních uzavíratelných prostor. Pokud potřebují, nabízíme také zapůjčení nářadí na nejnutnější opravy,“ doplnila Burianková.

Na cyklisty je připravené také vyškovské Turistické informační centrum. „Svá kola můžou cyklisté nechat ve stojanu před centrem nebo si je uzamknout ve vstupu do centra. V případě potřeby je cyklistům k dispozici základní nářadí pro jednoduché opravy,“ řekla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Pracovníci centra poradí i s výběrem výletů.