Nejvíce takových míst je podle mapy na Vyškovsku, Hodonínsku, Blanensku a Znojemsku. Vysoká pravděpodobnost je ale i na Břeclavsku a dokonce i v okolí Brna, obzvlášť na východě.

Takto vypadá nová aktuální mapa pravděpodobnosti růstu hub k 7. srpnu 2023:

Pro zvětšení mapy klikněte.Pro zvětšení mapy klikněte.Zdroj: ČHMU

Na Znojemsku se dá najít bělolanýž obecný.
Lanýž? Pochoutka nejen v drahé restauraci. Vzácná houba roste i na jihu Moravy

A pro srovnání se podívejte i na týden stará čísla. Jak vidíte, existuje velká šance, že z lesů si budte nosit koše plné hub:

Mapa pravděpodobnosti růstu hub k 1. srpnu.Mapa pravděpodobnosti růstu hub k 1. srpnu.Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Mapa od meteorologů a mykologů vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích třiceti dnech v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní. Podle odborníků obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca deset dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září.

Vyrazili jste na houby? Nafoťte nebo natočte, jaké úlovky jste si odnesli, a podělte se o ně s ostatními čtenáři. Stačí poslat vaše snímky nebo videa přes naši aplikaci Čtenář reportér. Příspěvky poté zveřejníme na našich webových stránkách.
Lovu zdar!