„Po páté odpoledne se setmělo a všichni byli v očekávání, že bude pršet. Se synem jsem šel směrem k Zemědělskému družstvu, kde byl zvláštní pohled na oblohu, černo. Zvedal se vítr, což nevěstilo nic dobrého,“ vzpomíná.

Brzo si všiml rodícího se tornáda. „Kvapem jsme přiběhli domů do kuchyně v prvním patře, kde byl nejlepší výhled na dění na obloze. V dáli se vytvořil „trychtýř“, který se přibližoval k obydlené část vesnice. Nejprve pustošil zahrady za domy směrem od Rychtářova,“ vypráví Koutný.

Živel však v obci řádil dál. „Nasál fóliovníky a vše, co bylo volně ležící. Nasál však také hejno holubů. Točil se proti směru hodinový ručiček, aby se asi po třech stech metrech otočil a pokračoval na střechách domů,“ popisuje bývalý starosta.

Místní byli šokovaní. „V paměti dodnes mám, jak se sousedka od naproti držela za hlavu a já povídám: Maru, kdybys věděla že nemáš kus střechy. Tornádo přitom neznamenalo jen vítr, ale také silný hukot,“ pokračuje Koutný.

Ze strachu se proto s celou svou rodinou přemístil do suterénu domu. „Asi po patnácti až dvaceti minutách vše skončilo. Postižení měli štěstí v tom, že tehdy nepršelo. Bylo poškozeno třiadvacet střech,“ bilancuje.

Tornádo přemístilo psí boudu

Pojišťovna naštěstí většině z nich škody uhradila. „To je asi nejlepší obrana před živlem. Co ale bylo pozoruhodné, třeba na mém dvoře tornádo přemístilo psí boudu za roh domu. Nic ale nebylo poškozené,“ diví se Koutný.

Na dvoře místní základní školy pak tornádo vykroutilo vrbu, zatímco hned vedle stály popelnice bez hnutí. „Vše se odehrálo v části obce „brána“. Ostatní obyvatelé se o tornádu dozvěděli až po hlášení rozhlasem, kde byli požádání o pomoc postiženým. Asi po třech hodinách byly střechy domů alespoň provizorně opravené,“ říká bývalý starosta.

Hned druhý den odjížděl Koutný do Prahy k převzetí dekretu, znaku a praporu obce. „V následujících dnech pak přijížděli novináři a odborníci, aby hodnotili a zkoumali, co se vlastně stalo. Tornádo následně potvrdili, k tomuto tématu se konala i beseda na hvězdárně v Brně,“ dodává Vladimír Koutný.

Svědci odhadovali průměr víru při zemi asi na padesát metrů. Vítr způsobil škody ve výši tehdejších tří set tisíc korun. Tornádo přitom vytváří sílu, která bez problémů pohne i těžkými předměty. Ve Studnici před lety vyvracelo stromy a přesouvalo věci, naštěstí ale nikoho nezranilo.