Poukazuje na to například Vyškovan Miroslav Soukal. „Nelíbí se mi, že to roste přímo z mostu, kdo ví, jak hluboko je rostlina vrostlá. Se strukturou viaduktu může pěkně zacvičit i voda, co teprve takové kořeny," myslí si obyvatel Vyškova.

Na místě je podle něj větší opatrnost vzhledem k tomu, že jde o železniční most. „Jezdí tu plně naložené vlaky a ty něco váží, takže i malá závada v mostu může mít vážné následky. Někdo by s tím měl něco udělat," prohlásil.

Podle železničářů ale strukturu mostu nijak nenarušuje a ujišťují, že žádné nebezpečí nehrozí. „Jde o náletovou rostlinu, kterou pomalu ani není možné nazývat stromkem či keřem. Zeleň této velikosti nemá žádný vliv na pevnost ani vlastnosti mostu," prohlásil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

Nejde podle něj o nijak neobvyklý jev. „Stává se poměrně často, že vítr zanese semínko do spáry nebo praskliny v betonu a ono se tam uchytí. V mezidobí mezi pravidelnými kontrolami struktury pak má čas vyrůst," popsal mluvčí podniku.

Mosty jsou podle železničářů pod pečlivým dohledem. „Každý most má přesně nastavený systém kontrol. K pravidelné údržbě dochází dvakrát ročně, navíc využíváme i období vegetačního klidu a dopravních výluk. Rostlinu odstraníme při příští pravidelné kontrole během podzimu," slíbil Ptačinský. Dodal, že jde o věčný problém. „Schopnost přírody regenerovat se a růst tam, kde nemá, je prostě úžasná. V tomto konkrétním případě je navíc velmi dobře možné, že tam něco vyroste znova, rostlina se totiž nachází přímo pod odvodňovací trubkou, která jí dodává vláhu," vysvětlil mluvčí.

MICHAL CHMELA