Problém s ušlým nájemným za kiosek řešili zastupitelé posledního půl roku. „Obec uzavřela v roce 2004 nájemní smlouvu na kiosek U Libuše, který je v našem majetku. Nájemce měl přitom na vlastní náklady udělat několik rekonstrukcí, které se mu měly odečíst z nájmu," vysvětlil starosta Lulče Petr Halas.

Kiosek tak získal nové záchody nebo střechu a zdálo se, že je všechno v pořádku. „Všichni zainteresovaní ale žili v domnění, že nájemné se bude platit jen po dobu dvou až tří měsíců v sezóně, kdy je kiosek otevřený. Smlouva ovšem zněla na celý rok, o platbě jen tři měsíce v roce v ní není ani slovo," poukázal na problém starosta.

A protože si nájemce spočetl, že investice mu v případě tříměsíčního nájemného pokryjí nájem na deset let dopředu, neplatil a obec po něm nájem nevymáhala. Když se ovšem změnilo vedení, začalo situaci řešit. „Začali jsme s nájemcem jednat. V archivu obce totiž po předchozím vedení zůstala pouze první smlouva, která zněla na celý rok, nájemce až dodatečně přinesl druhou smlouvu s dodatkem, který opravdu zní na 3 měsíce v roce, a dále doklady o dalších investicích. Nájemné za roky 2004 až 2008 je tak započtené s investicemi. Řešili jsme proto jen peníze za poslední tři roky. Nakonec se zastupitelé dohodli, že vzhledem k investicím, které nájemce udělal, po něm peníze vymáhat nebudeme a on bude dál provozovat kiosek podle smlouvy do roku 2014. V tuto chvíli je tak pro nás situace vyřešená," dodal Halas.

Zastupitel Josef Vlach, který byl v daném období starostou, žádné pochybení nevidí. „Nikdo nechtěl nikoho poškodit, je to spíš celé nedorozumění. Právník nám připravil smlouvy, které jsme podepsali. Majitel měl udělat nějaké investice a my jsme mu za to měli odpustit danou výši nájmu, což se i stalo," řekl Vlach.

K otázce nájmu na celý rok a ne jen na tři měsíce se přesněji nevyjádřil. „Už si to pořádně nepamatuji, ale předpokládám, že tam žádné pochybení nebylo. Navíc je nutné si uvědomit, jak ta budova vypadala před rekonstrukcí a jak vypadá teď, kdy tam nájemce investoval spoustu peněz. Myslím, že to byla pro obě strany dobrá dohoda," podotkl Vlach.

Nájemce kiosku Lukáše Vlčka se Vyškovskému deníku Rovnost zkontaktovat nepodařilo. Místostarosta Lulče Petr Mrázek si však myslí, že se mu rozhodnutím zastupitelstva ulevilo. „Já sám jsem rád, že se situace vyřešila a on určitě také. Nemohl totiž tušit, že tam nebylo něco správně, byl tam v dobré víře, opravoval kiosek na své náklady a tak rozhodnutí zastupitelů považuji za správné," uvedl Mrázek.