V dalším městě Vyškovska došla vedení radnice trpělivost a rozhodlo pořídit kamerový systém. Nově mají kamery dohlížet na život v Rousínově. Město vysoké náklady na jejich pořízení poměřuje s penězi ušetřenými na nápravu škod po vandalech. O nákupu systému už jednala městská rada.
„Chystáme kamerový systém v ceně kolem tří set tisíc korun. K jeho pořízení nás vede narůstající vandalismus. Především v těch místech, která jsme nedávno opravili,“ potvrdil rousínovský starosta František Havíř.
Kamerový systém už několik let funguje ve Vyškově. „Pořídili jsme ho v roce 2003. Provoz zahájil v lednu následujícího roku. Tehdy jsme nainstalovali pět kamer, částka na pořízení první etapy přesáhla milion sedm set tisíc korun. Z toho nám osm set tisíc pomohla uhradit státní dotace,“ vypočítala mluvčí Vyškova Dana Bednářová.
Pomůže dotace
Také v Rousínově počítají s využitím dotace. „Zatím zpracováváme podklady, jak by měl nový systém fungovat, jak budou kamery připojené a podobně, abychom mohli o dotaci požádat,“ podotkl Havíř.
Pokud Rousínov dotaci na kamerový systém nezíská, bude ho zřizovat postupně ze svého rozpočtu. „Museli bychom ho pořídit ve zkráceném režimu, navíc někde už kamery máme, třeba na autobusovém nádraží. Plánujeme pokrýt náměstí, okolí sídla technických služeb, místní část Slavíkovice a právě nádraží,“ poznamenal Havíř.
O kamerovém systému se jednalo také ve Slavkově u Brna, kde ovšem úvahy o něm přerušilo hledání nového velitele městské policie. „Když jsem 1. prosince uváděl do funkce nového velitele, nastínil jsem mu jeho současné úkoly. Jednou z jeho priorit je právě oživení myšlenky městského kamerového systému,“ řekl starosta Slavkova Ivan Charvát.
Inspiraci chtějí ve Slavkově hledat ve městech, kde už podobný systém funguje. „Měl by navštívit města, kde už kamery používají, třeba Boskovice, Šlapanice nebo Vyškov a na základě poznatků aktualizovat naši studii, kterou jsme v minulosti vytvořili,“ dodal.
Kamera? Výborný pomocník
Právě ve Vyškově jsou s kamerami spokojení. „Zkušenosti máme velmi pozitivní, výrazně napomáhají udržování bezpečnosti a pořádku ve Vyškově. Každoročně pomohou odhalit kolem pěti stovek přestupků a trestných činů,“ dodala Bednářová.
Počet kamer, které dohlíží na dění v okresním městě, pomalu narůstá. „Postupně jsme systém rozšířili a doplnili až na dvanáct kamer. Poslední jsme přidali v září u zimního stadionu na okraji Smetanových sadů. Můžeme tak lépe hlídat dění v místech, která byla dlouhou dobu tématem diskusí v souvislosti s vandalismem a mládeží, jež tudy o víkendech vyrážela za zábavou,“ vysvětlila Bednářová.
I ve Slavkově chtějí kamery zaměřit na problémová místa. „Tíží nás okolí Palackého a Malinovského náměstí. Kamery by také hlídaly křižovatku s ulicí Československé armády nebo vlakové nádraží,“ vyjmenoval Charvát.
Kamery navíc slouží i preventivně. „Lidé si jistě dokáží dobře představit, že se s jejich pomocí dá zjistit třeba nějaký kousek vandala nebo napadení člověka. Co je možná překvapí, je to, že se častokrát podaří strážníkům odhalit i řidiče, kteří nasedají do auta pod vlivem alkoholu,“ objasnila Bednářová.
Ve Vyškově dohlíží na kamerový systém operátor z řad strážníků čtyřiadvacet hodin denně. Ve Slavkově s monitory hned od začátku nepočítají. „Záleží také na tom, jestli se nám podaří získat dotaci, protože z městského rozpočtu celý systém nezaplatíme. Uvažujeme o tom, že v první fázi by součástí systému bylo jen záznamové zařízení zhruba na osmačtyřicet hodin, ze kterého bychom v případě nutnosti získali potřebné informace,“ podotkl Charvát.