Ten je důležitým ochranným prvkem, protože dřevěná budova by jinak snadno podléhala vlivům počasí. „Ten původní, který na budově byl, potřebnou ochranu neskýtal a místy byl už od slunce úplně vybledlý," připomněl starosta Hrušek Jan Kauf.

Klášter nejdřív nechala obec očistit. „Museli jsme odstranit starý nátěr, v současnosti už pracujeme na novém. Kromě toho se ale staráme i o celkovou údržbu materiálu. Chystáme proto i zatmelení nejrůznějších prasklin a vad, které by do budoucna mohly zkrátit životnost dřevěných prvků. To samé se dotkne i okenic," doplnil starosta.

Náklady na obnovu platí obec. „Materiál na nový nátěr, tmely a podobně bude stát pětadvacet tisíc korun. Protože se jedná o nízkou částku, platíme si ji sami," podotkl starosta. Navíc ušetří za práci. „Tu zajišťují zaměstnanci obce, na které se vztahuje dotace z úřadu práce. Proto nás jejich práce nebude stát nic," vysvětlil starosta.

Vzhledem k významu budovy je její údržba prioritou. „Místnosti v ní trvale využívají místní hasiči, myslivci, tělocvičná jednota i obec. Je tam dokonce i sociální bydlení pro jednoho. Navíc jsme tam zřídili i velkokapacitní kuchyni, kterou si lidé pronajímají například na pečení svatebního cukroví. Připravuje se tu i občerstvení na kulturní akce pořádané obcí. Proto se budovu snažíme udržet při životě co nejdéle," zdůvodnil Kauf.