Problémy s nízkými důchody, zaměstnávání cizinců, výběr poplatků za ošetření u lékařů nebo registrované partnerství. To jsou jen některé z otázek, kterým se prezident Václav Klaus věnoval na setkání s lidmi ve Slavkově u Brna. Přicestoval tam i s první dámou.

„Návštěvou města zahajuji svoji třídenní cestu po Jihomoravském kraji. Nejsem tady poprvé. Je to už má několikátá návštěva. Často také projíždím kolem Slavkova,“ řekl prezident ve svém projevu.

A proč se hlava státu vydala nejprve právě do města nad Litavou? „Slavkov jsme zvolili kvůli tomu, že je tady jeden ze symbolů Jihomoravského kraje, a to symbol smíření. Každoročně se ve Slavkově konají při příležitosti výročí slavné bitvy tří císařů slavnosti usmíření,“ zdůraznil hejtman kraje Stanislav Juránek, který Klause doprovázel.

Význam nedělní události pro Slavkov podtrhl i starosta města Ivan Charvát. „V historii našeho města jde o pátou návštěvu prezidenta. Dvakrát přijel Tomáš Garrigue Masaryk a jednou Edvard Beneš. V roce 1990 přijel Václav Havel na zasedání federální vlády na slavkovském zámku. Václav Klaus tam tehdy byl v roli ministra financí,“ vypočítal starosta.

Klaus s manželkou Livií přilákal na slavkovské náměstí stovky obyvatel. „Jsem tady především ze zvědavosti. Zajímá mě jeho osobnost,“ svěřil se Slavkovan Jiří Robeš.

Jiní byli rádi, že prezidentova návštěva Slavkov zviditelní. „Je to pro nás velká čest, že u nás zahájil svou cestu po jižní Moravě,“ řekla tamní rodačka Libuše Lundová.

Prezident se neomezil na to, že by se lidem jen ukázal a pozdravil je. Na náměstí s nimi i debatoval. Někteří lidé volali po zvyšování důchodů. „Když jsem tady byl v roce 1990 jako ministr financí, tehdy by takový požadavek ke mně byl patřičný. Teď už ale ne,“ reagoval s úsměvem.

Neopomněl ani v současnosti aktuální otázku volby prezidenta. „Máme nepřímou volbu prezidenta. Není důležité, aby uchazeč o funkci objížděl všechna náměstí. Musí spíš jednat se všemi členy parlamentu. To také můžete dělat vy. Je to jediná cesta, jak je můžete ovlivnit,“ poradil čestný předseda ODS.

Než opustil Slavkov, podepisoval zájemcům fotografie, které rozdávali lidé z doprovodu. Stihnul také krátké setkání na radnici se zastupiteli a představiteli některých organizací z Vyškovska. Ti se ho ptali například, co si myslí o nízké nezaměstnanosti, zaměstnávání cizinců a registrovaném partnerství.