Lidé z okolí se těšili, že budou mít konečně místo, kde se můžou projet na kolečkových bruslích nebo na kole. Často ale mají smůlu. Radost jim kazí fakt, že po komunikaci se kromě nich prohánějí také auta.

Mnohdy vysokou rychlostí. „Stížnosti lidí se dostaly i k nám. Řidiči se vyřítí ze zatáčky a nepřemýšlí nad tím, že by za ní mohl někdo být," zdůraznil ivanovický strážník Ivan Gibala.

Přístup některých lidí vadí například Barboře Pospíšilíkové. Cestu občas využívá s manželem a dcerou. „O problémech s auty vím. Manžel místem jezdí s dcerou na kole, i proto jsem určitě pro, aby cesta sloužila jen sportovcům a chodcům. Auta na ní nemají co pohledávat. Je třeba něco pro větší bezpečnost udělat. Jde v Ivanovicích o jediné místo tohoto typu," naznačila.

500
korun pokuty můžou strážníci na místě uložit řidiči, který zákaz poruší. „Doufám, že i díky jejich častější přítomnosti nám po cestě auta přestanou jezdit, aby na ní bylo bezpečno pro matky s dětmi a pro další sportovce," řekl starosta Drobílek.

Dotazy a stížnosti se tak množí i na ivanovické radnici. Chybou podle starosty města Vlastislava Drobílka je nicméně i to, že se lidé domnívají, že se jedná o zkolaudovanou cyklostezku. „Vzhledem k tomu, že jde o jedinou přístupovou cestu k soukromým pozemkům, tak jí být nemůže. Cesta je obslužná. To však neznamená, že na ni smí normální auta," poznamenal starosta.

Problém mají vyřešit zákazové značky. „Umístíme je na straně od Ivanovic u Rozvízu a od Hoštic-Heroltic u mostu, kde jsme nechali udělat posezení," popsal.

Cedule mají být osazené během několika dní. „Bylo kolem toho dost papírování, navíc jsme museli nechat vypracovat projektovou dokumentaci. Celkem nás investice vyjde zhruba na patnáct tisíc korun. Snad účel splní," doufal starosta.

Cestu po umístění značek tak na čtyřech kolech využijí už pouze vlastníci pozemků: družstvo Haná a Povodí Moravy. „Mají výjimky. Je to z toho důvodu, že většinu soukromých pozemků má družstvo v pronájmu a hospodaří na nich. Povodí zase musí čistit a kontrolovat koryto Hané," uvedl.

To se ovšem děje asi dvakrát do roka. „S družstvem jsme se zase dohodli, že budou komunikaci využívat minimálně a využijí jinou," sdělil starosta.

Družstvo v tom problém nevidí. Alespoň podle slov jednoho ze zaměstnanců, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Výjimku máme, ale v četnějším využívání jiné cesty u dálnice komplikaci nevidíme," potvrdil muž.

Na dodržování zákazu budou dohlížet strážníci. „Lidé si stěžují nejen na to, že na ní auta jsou, ale i na rychlost, kterou jezdí," připomněl Gibala s tím, že zásadní bude také značka u Hoštic, kde můžou řidiči na cestu najet. „Můžeme pokutovat tam, kde je cesta označená. A samozřejmě na našem katastrálním území," dodal strážník Gibala.

Podle Drobílka jde už o věc mezi vedením Hoštic- -Heroltic a dopravním inspektorátem. Starostka vesnice Naděžda Suchomelová problém se značkami a s vjezdem řeší dlouhodobě. „Ceduli jsme na místo dávali už dvakrát a vždy během krátké doby zmizela. Proto jsme na cestu umístili závoru. Klíč k ní mají všichni majitelé pozemků, jenže i právě kvůli tomu se často stává, že je závora v podstatě pořád zvednutá, protože ji nikdo nezavírá," popsala starostka.

Jak problém řešit, neví. „Občas na to dohlíží policie v rámci monitoringu obce, ale to je asi všechno, co s tím můžeme dělat," dodala Suchomelová.