VÁŽENÍ ČTENÁŘI ODPOVĚZTE NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME.

Po vydatných deštích začínají růst hřiby. Z lesa si ale náruživí houbaři můžou kromě plného košíku odnést taky něco pořádně nepříjemného. Klíště, které může nakazit člověka vážnými chorobami.

„Na Vyškovsku k dnešnímu datu evidujeme devět případů boreliózy přenášené klíšťaty,“ informovala vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Marie Hiršová.

Nakažené klíště si odnesli lidé z přírody různých koutů Vyškovska. V Ivanovicích na Hané, Opatovicích, Kučerově, Dobročkovicích a Pístovicích zaznamenali hygienici po jednom případu nákazy, v Rousínově a Vyškově se nakazili dva lidé. Ve všech případech se jedná o dospělé.

Při vycházkách do přírody by měli být lidé v těchto dnech mimořádně opatrní. Parazitů je totiž opravdu hodně. „Neděláme nějaký monitoring výskytu klíšťat na Vyškovsku. Že jsou jejich stavy vysoké, ale nepřímo potvrzují zprávy veterinářů o velkém množství domácích zvířat napadených klíšťaty,“ objasnila Hiršová.

Očkování proti borelióze není

Nejvíc ohrožení jsou lidé, kteří v lese pracují. Například lesníci podstupují pravidelné očkování proti klíšťové encefalitidě. „Zaměstnavatel nám hradí očkování i následné přeočkování každé tři roky,“ potvrdil šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Kromě toho dostávají lesníci ochranné repelenty. Přesto se mezi pracovníky lesů v minulých letech borelióza už objevila. Proti ní nelze očkovat. „Její léčba spočívá v užívání antibiotik. I po přeléčení se dělají dál kontrolní odběry,“ vysvětlil vyškovský praktický lékař Robert Rajci, který má za letošek už dva případy pacientů nemocných boreliózou.

Vzhledem k mírným zimám se klíšťata v lese vyskytují od ledna do prosince a to dokonce bez ohledu na nadmořskou výšku. Kromě lesa se vyskytují i v městských parcích nebo zahradách. Své o tom ví například Věra Odložilíková. „Jen jsem si s dětmi opékala buřty za domem a hned jsem si odnesla klíště,“ poznamenala Odložilíková, která přijela za vnoučaty do Kobeřic u Brna.

Často se nakazí i majitel domácích zvířat, který se rozhodne odstranit klíště ze srsti svého mazlíčka holou rukou. „Klíště vytahujeme zásadně pinzetou bez mazání jakýmikoliv oleji a místo poté desinfikujeme jodovými přípravky,“ zdůraznil veterinář Ivo Pospíšil. V jeho ordinaci se vystřídá několik zvířecích pacientů za den od dubna do podzimu podle výkyvu počasí.

Za loňský rok zaznamenali hygienici sedmdesát případů onemocnění boreliózou a pět případů klíšťové encefalitidy na Vyškovsku

Nejlepší ochranou proti klíšťatům je vhodný oděv a repelent. Pokud se už přisaje, je nutné ho odstranit co nejdřív kývavým pohybem pinzety. Poraněné místo je třeba potřít dezinfekcí. Přisáté klíště není dobré mastit ani vytáčet proti či po směru hodinových ručiček.