Rozhodně ne vsandálech, ale ve vysokých botách. A také s pokrývkou hlavy. Tak by měli lidé podle odborníků chodit do lesa, aby se co nejvíce uchránili před zákeřnými klíšťaty.

Za letošní půlrok lékaři vokrese již zaznamenali patnáct případů lymské boreliózy. „Tento rok jsem zatím léčil čtyři pacienty. Potíže se projevují například bolestmi kloubů nebo hlavy, ale příznaků může být mnohem více,“ uvedl třeba vyškovský praktický lékař Robert Rajci.

Ačkoliv borelióza již na Vyškovsku udeřila, klíšťová encefalitida se mu zatím vyhýbá. „Ve vyškovském regionu zatím není žádný případ. Čtyři nemocní jsou naBrněnsku, kde jsou nebezpečná ohniska v povodí řek. Na Vyškovsku žádné typické ohnisko není,“ potvrdila Renata Vaverková zkrajské hygienické stanice v Brně.

Ta doporučuje každému se po návštěvě přírody pořádně prohlédnout. „Je jedno, jestli sklíštětem kroutíte doprava nebo doleva, ale velmi důležité je ho i před vytažením dezinfikovat,“ upozornila Vaverková.

Starosti s klíšťaty však vsoučasnosti mají i zvěrolékaři. I domácí mazlíčci, jako jsou kočky a psi, totiž můžou boreliózou nebo encefalitidou onemocnět. „Klíšťat je letos nejvíce za posledních deset let. Byla teplá zima, takže spolu s blechami útočila přes zimu nonstop. Problém tak řeším neustále. I zvířata samozřejmě mohou dostat klíšťové nemoci. Co je kuriózní, proti borelióze u zvířat existuje vakcína,“ popsal slavkovský veterinář Petr Májek.

Lidé zato mají kdispozici zatím jen vakcínu proti encefalitidě. Tu například lesníkům zajišťuje zaměstnavatel. Svoji roli však také hraje vhodné oblečení do lesa. „Sandály určitě nejsou do lesa to pravé. Nejlepší ochranou je vhodné oblečení. Pořádné boty a pokrývka hlavy. Účinný je i repelent,“ vyjmenoval vedoucí bučovické lesní správy Otakar Pavlík.