Nejdřív se člověk cítí jako při lehké chřipce. Pak zpravidla následuje úleva. Do dvou týdnů se ale nemoc vrací. Když se objeví světloplachost, nevolnost, zvracení, závratě a ztuhnutí šíje, jde už do tuhého. Pacient pak končí s onemocněním mozku, jakým je klíšťová encefalitida, na infekčním oddělení v Brně.

První obyvatel Vyškovska se nakazil už v květnu v okolí Olšan. Následovali další dva dospělí lidé a jedno dítě. „Všichni se nakazili v oblasti Olšan a Habrovan,“ potvrdila vedoucí protiepidemiologického oddělení vyškovské hygienické stanice Marie Hiršová.

Podle ní bude vývoj nemocnosti v následujících týdnech ovlivněný počasím. „Klíšťata jsou aktivní při teplotách nad plus šest stupňů Celsia a vyšší vzdušné vlhkosti. Počasí také ovlivňuje pohyb lidí v přírodě, vrcholí houbařská sezona,“ vysvětlila hygienička Hiršová.

V kraji je největší počet nakažených v Brně, a to pětadvacet. Devět lidí trpí encefalitidou na Blanensku, sedm v Brně venkově, šest na Znojemsku a po dvou na Břeclavsku a Hodonínsku.

Mnohem běžnější je další nemoc přenášená zejména klíšťaty, a to borelióza. Na Vyškovsku jí doposud onemocnělo už sedmapadesát obyvatel, což je o devět lidí víc než za celý loňský rok. „S boreliózou se v okrese setkal snad každý obvodní lékař. Tato nemoc se léčí antibiotiky,“ uvedla vyškovská obvodní lékařka Blanka Chaloupková.

Její kolegyně Bohumila Mitěvová už před časem uvedla, že na pohotovost přijde denně několik lidí, kteří si nedokáží sami vytáhnout klíště nebo ho zatrhnou.

Několik klíšťat si od Myslejovické přehrady přinesl i tříletý Ladíček. „Díky tomu, že měl klasický průběh nemoci s flíčky na kůži, jsme včas odhalili boreliózu. Jedna moje příbuzná ji přechodila a odnesla si z toho trvalé následky na srdci,“ uvedla Vyškovanka Hana Klementová.

Podle Hiršové je pro klíšťata typická sezónnost. Vyskytují se hlavně od března do poloviny října s maximem v květnu až červnu a druhým zvýšením četnosti v září. Pokud je teplé počasí, můžou se objevit třeba i v únoru a listopadu.

Hygienička Hiršová radí, aby lidé sledovali víkendové předpovědi aktivity klíšťat na webových stránkách Státního zdravotního ústavu a Českého hydrometeorologického ústavu.
Zvýšený výskyt klíšťat zaznamenali hygienici už v uplynulých dvou letech kvůli mírnému zimnímu počasí.

POČET NAKAŽENÝCH NA VYŠKOVSKU

Nakažení encefalitidou

2008 ⋌zatím 4
2007 ⋌ 1
2006 ⋌ 5

Nakažení boreliózou

2008 ⋌zatím 57
2007 ⋌48
2006 ⋌ 57

Zdroj: Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje, územní pracoviště Vyškov