Náklady tam dosáhnou dohromady na přibližně třiadvacet milionů korun bez DPH. „Uskutečnění plánů bude záležet na poskytnutí uvedených prostředků,“ upozornil Richard Pokorný z investičního úseku Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

V Bučovicích už minulý rok omezovala provoz oprava mostku na Sokolovské ulici, na které tam pracovali právě krajští silničáři. Ti se tentokrát přesunou do místní části Kloboučky.

„Jedná se o rekonstrukci stávajícího železobetonového mostu v podobě jeho kompletního odstranění a nahrazení novou mostní konstrukcí. Ta bude mít normovou zatížitelnost, chodníkovou římsu a normový zádržný systém,“ přiblížil Pokorný.

Náklady tady předpokládá na pět milionů korun bez daně. Stávající most se nachází ve velmi špatném stavu. Při stavbě bude možný provoz po polovinách vozovky, zahájení má předběžný termín v dubnu letošního roku.

Most přes Rakovec čeká demolice

Se zásahem letos počítají krajští silničáři také u mostu přes potok Rakovec v Tučapech na Vyškovsku. Nutná bude jeho demolice a zbudování nové stavby. „Její součástí bude také kompletní rekonstrukce silnice a chodníků v řešeném úseku,“ doplnil Pokorný.

Součástí prací bude přeložka silového vedení veřejného osvětlení. Předpokládané náklady jsou na přibližně jedenácti milionech korun bez DPH. Podle předpokladů dojde k zahájení stavby v červnu. 

Ve špatném technickém stavu je i most 4318-1 v Kojátkách. „Jeho největším problémem je nefunkční izolace a tudíž zatékání do konstrukce mostu,“ vysvětloval za krajské silničáře Pokorný.

Také v tomto případě je proto nezbytná kompletní výstavba nového mostu, kterou doplní přeložka veřejného osvětlení. Jako prozatím orientační náklady uvedli silničáři částku sedm milionů korun bez daně se zahájením v květnu.

Na všechny zmíněné stavby jsou stanovené předběžné termíny. Zahájení však podle Pokorného záleží také na tom, kdy budou jednotlivé akce vypsané k výběrovému řízení.

„Mostů, které opravy a rekonstrukce potřebují, máme v kraji bohužel pořád hodně. Chceme s tímto vnitřním dluhem zase pohnout,“ prohlásil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

PŘEDPOKLÁDANÉ TERMÍNY

  • Kloboučky: most 431-009 – 04/2024 – 10/2024
  • Tučapy: most 37929-2 – 06/2024 – 12/2024
  • Kojátky: most 4318-1 – 05/2024 – 11/2024

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte, jak vypadá náraz ledové kry do auta. Policisté v kraji varují řidiče

Podívejte, jak vypadá náraz ledové kry do auta. Policisté v kraji varují řidiče před následky. | Video: Policie ČR