Má to však háček. Na vydání knihy chybí peníze. „Když jsem viděl srovnávací fotky od spolužáka ze základní školy, napadlo mě fotografie vydat v opravdu výpravné knize. Tak perfektní srovnání míst v čase mě prostě okouzlilo," prohlásil Vinický.

Proto také uspořádal veřejnou sbírku. Zájem je však zatím mizivý. Konečná částka 190 tisíc korun je splněná pouze ze tří procent osmadvacet přispěvatelů dohromady vybralo 7 300 korun.

Neví, ale zájem má

Problémem může být i to, že o projektu Vyškované nevědí. „Knížku bych určitě koupila jako dárek pro prarodiče, kdybych na ni narazila v knihkupectví. Nikde jsem ale nezaregistrovala, že něco podobného vzniká nebo že je možnost někam přispět. Divím se, že podobný projekt nepodpoří například radnice," zmínila třeba Vyškovanka Tereza Pospíšilová.

Vedení města však letos vydává vlastní knihu, na kterou vyčlenilo z rozpočtu milion dvě stě tisíc korun. „Půjde o velmi obsáhlé dílo. Zmapuje historii Vyškova od úplných počátků, tedy od pravěku až po nejzazší současnost. Její rozsah bude přibližně okolo jednoho tisíce stran," řekl na začátku roku o knize Dějiny města Vyškova historik a pedagog Radek Mikulka.

Mluvčí radnice Petra Bezdomniková odmítnutí podpory dalšího projektu potvrdila. „Kromě toho, že město momentálně pracuje na vydání vlastní knihy, dost podobnou publikaci plnou fotografií, Vyškov v promněnách, vydal před sedmi lety už Radek Mikulka. Kniha je stále na trhu. Na projektu Vyškov v toku času se tedy podílet nebudeme," informovala Bezdomniková.

Zbývajících víc než 180 tisíc korun je potřeba vybrat do této neděle. Alespoň do té doby sbírka oficiálně trvá. Možností je několik. Za 150 korun je možné si předobjednat jeden výtisk, za dvě stovky do něj přibude věnování od autora.

Za pět tisíc korun se může zviditelnit i jakákoliv firma, která bude v publikaci uvedená jako sponzor. Pokud se cílová částka nevybere, dosud nashromážděné peníze se přispěvatelům vrátí. V opačném případě by se měly první výtisky objevit za čtvrt roku.

ZUZANA RICHTROVÁ