VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha vypráví příběh velké lásky k hasičství

Hodějice - Když někdo zasvětí úctyhodných pětašedesát let hasičské práci, může už právo bilancovat a psát paměti. Toto právo bezesporu náleží Janu Červinkovi z Hodějic. Dlouholetý hasičský funkcionář a neúnavný propagátor požárnického řemesla teď vydal knihu Proč jsem se stal hasičem.

26.8.2010 2
SDÍLEJ:

NA SVATÉHO FLORIÁNA! Přebal nové publikace Jana Červinky Proč jsem se stal hasičem.Foto: Repro: DENÍK

Proč tedy vlastně? Vedle osobního příkladu Červinkova otce, který kouzlu hasičiny také podlehl, stála na počátku jeho kariéry jedna příhoda. „V Brně-Jundrově jsem měl kamaráda a při jednom prázdninovém volnu jsem zhlédl hasičské veřejné cvičení. Vystoupili žáci hasičského sboru z Jundrova a Komína se žebříky a sekyrkami. Jejich úspěch na veřejnosti ve mně zanechal dlouholetou vzpomínku,“ vyznává se v knize Červinka.

Velký vliv na něj měl také osobní příklad hodějických hasičů, když je mohl pozorovat při různých zásazích, o něž nebyla v době jeho dospívání nouze. A tak se v roce 1943 přihlásil do hasičského sboru a o dva roky později už byl přijatý.

Být hasičem je docela dobrodružství. K hasičskému údělu neodmyslitelně patří boj s ohněm a dalšími živly. A právě popis těchto mimořádných událostí je pro běžného čtenáře na Červinkově publikaci tím nejpoutavějším a nejpoučnějším. Nechybějí zajímavosti, jako třeba řádění žháře v Hodějicích na konci třicátých let. A vyprávění potvrzuje, že s neštěstím chodí ruku v ruce také lidská odvaha a obětavost. „Při požáru obytného stavení pana Čermáka u koupaliště dopravili ruční stříkačku ze zbrojnice k ohni čtyři hasiči a mezi nimi i můj otec. Ale jak tuto stříkačku dostali dolů k potoku, kde je velký sráz, to nikdo neví. Při dotazu u mého otce byla odpověď: „Inu synu, strach někdy dělá zázraky.“ A víc mně říci nemohl. Závěrem možno říci, že tuto ruční stříkačku od potoka na cestu vytahovaly dva páry koní a celé družstvo hasičů a do dnešních dnů se nepodařilo zjistit pachatele těchto ohňů,“ líčí Červinka.

Pohnuté je také líčení dvou požárů dřevařských závodů v Bučovicích z roku 1943 a poté o třicet let později. „Velký požár výrobní haly v UP závodech v Bučovicích vznikl při směnném provozu v 9.10 hodin, takže prvořadým úkolem byla evakuace zaměstnanců z hořícího objektu a následovalo hašení. Byl zřízen štáb hašení požáru a jeho pomocí byla likvidace prováděna. I když likvidace požáru byla co do rozsahu velmi náročná a složitá, byl za pomoci okolních sborů, vojenské jednotky místní posádky a již okresního požárního útvaru ve Vyškově a také požárního útvaru z Brna v odpoledních hodinách zlikvidován. Škoda byla vyčíslena na milion tři sta tisíc Kčs a uchráněné hodnoty zhruba pět milionů Kčs,“ popisuje Červinka.

Pohnuté je také jeho líčení tragické smrti dvou speleologů v jedné z jeskyní Moravského krasu v roce 1970, jež se přes obrovské úsilí řady požárních sborů nepodařilo zachránit i dalších událostí.

Autor: Michal Sklenář

26.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Víceúčelové hřiště - ilustrační foto.

Marefské hřiště je hotové. Za stavbu zaplatilo vedení Bučovic půl milionu korun

Novorozená miminka Vyškovska 42. týdne 2017

Vyškov - Novorozená miminka na Vyškovsku. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Cestu do zaniklé osady doprovodí výklad odborníků

Konůvky – Pochází ze středověku. Objevená však byla až v šedesátých letech minulého století. Dnes se jedná o nejlépe prozkoumanou středověkou osadu na Vyškovsku. Lépe poznat Konůvky, osadu z doby Karla IV. nacházející se ve Ždánickém lese, nyní můžou i zájemci z řad laiků. A to právě v sobotu díky Muzeu Vyškovska a jeho komentované archeologické procházce.

OBRAZEM: S reflexní páskou je chodec vidět na dvě sta metrů, zjistili lidé

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Chodec, který má na sobě reflexní prvek, je v noci vidět na desetkrát větší vzdálenost než v tmavém oblečení. Podobné informace se dozvěděli lidé na páteční podvečerní akci vyškovských policistů Je nás vidět, která se konala před jejich budovou v Brněnské ulici ve Vyškově.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení