Byla by první takovou organizací na Vyškovsku, která službu nabízí. „Chci podat žádost o projekt, díky kterému by bylo možné zprostředkovávat elektronické knihy přes regionální online katalog," potvrdila zástupkyně ředitele vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka Jaroslava Barová.

Čtenář, který by o službu měl zájem, by se v knihovně pouze osobně zaregistroval a následně by si už knihy stahoval z pohodlí domova. „Kolik by jich databáze obsahovala, zatím nevím. To by totiž záleželo na společnosti, která službu zprostředkuje," dodala Barová.

O zavedení elektronických knih organizace uvažovala dlouhodobě, problémem byly podle jejího vedení peníze. „Každé půjčení by knihovnu stálo padesát korun, ale čtenáře nic. Obávám se, že lidé by například přišli a jen zkusili, jestli tam kniha elektronicky skutečně je, a dál ji nečetli. My bychom pak zaplatili padesát korun za to, že člověk jen zkontroluje, jestli to opravdu funguje. Přesně takovou zkušenost mají jiné knihovny mimo okres," zdůvodnil ředitel vyškovské knihovny Vladislav Raška.

V případě, že se organizace do projektu přihlásí a bude schválený, po dobu jeho trvání za půjčování nebude nic platit. „Chci o něj požádat příští rok a trvat by měl minimálně rok od schválení," řekla Barová.

Následně by knihovna buď musela výpůjčku platit, nebo zavést alespoň symbolický poplatek, což by podle Rašky mohlo lidi odradit od toho, aby knihy zkoušeli zbytečně otevírat.

Záměr se líbí třeba Vyškovance Evě Klíčové. „Elektronické knihy bych jako službu určitě uvítala. Ani symbolická částka za jejich půjčení by mi nevadila. Myslím, že za pohodlí s tím spojené to určitě stojí," řekla Klíčová.

Projekt by se kromě vyškovské knihovny mohl týkat také slavkovské. „Uvažujeme o půjčování elektronických knih, ale ve spolupráci s knihovnou ve Vyškově," sdělil ředitel Městské knihovny ve Slavkově u Brna Jiří Blažek.

Knihovny se však nevěnují pouze moderním metodám půjčování knih. Pracovníci vyškovské třeba opakovaně jednou ročně dotazníkem zjišťují, co jejich čtenářům chybí, a podle toho se snaží své služby upravit. Letos se na základě výsledků rozhodli prodloužit otevírací dobu. „Od 9. října máme v pátek otevřeno do sedmi večer. Zatím je tento režim pouze zkušební a bude platit do konce roku. Dál uvidíme podle zájmu čtenářů. Doposud jich této možnosti moc nevyužilo," zhodnotil Raška.

Na základě podnětu čtenářů v minulých letech přistoupili například také k zavedení klidové zóny.

Postupně se mění i služby knihovny v Ivanovicích na Hané. „Teď zpracováváme online katalog. Dostat do počítače asi patnáct tisíc knih není jednoduché. O dalších plánech zatím ale nevím, protože všechno je o penězích a každý krok musí schválit rada města," sdělila ivanovická knihovnice Ivana Bednářová.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ