Knihovna Karla Dvořáčka se totiž zapojila do projektu adoptování panenek. Koupí panenky lidé přispějí na očkování.

Jedna ručně ušitá panenka vyjde na šest set korun. „Je to cena očkování proti šesti dětských nemocem. Lidé si je u nás můžou kupovat od 1. října,“ uvedla Zdeňka Adlerová, která v knihovně organizuje programy.

Až do 14. října přitom lidé můžou panenky i vyrábět. „Hledáme dobrovolníky, kteří ušijí panenky a donesou je do knihovny. 14. října pak budeme spolu s občanským sdružením Studánky ze Studnic panenkám šít oblečení,“ řekla Adlerová.

Už teď se podle ní lidé do akce zapojují. „Několik ušitých panenek už nám donesli. Nosí také různé zbytky látek, vlny a stužky, ze kterých potom panenkám zhotovíme oblečení. Jsme rádi, že je o tuto akci takový zájem,“ dodala Adlerová.

Projekt světové organizace Unicef Adoptuj panenku a zachráníš dítě odstartoval už v roce 1988 v Itálii. Panenky lidé vyrábějí podle jednotného vzoru a po zhotovení ji její autor opatří takzvaným rodným listem, na kterém je uvedeno její jméno, její fotografie, země, odkud pochází, její výška a také jméno a adresa jejího tvůrce.