Vedení knihovny přesto doufá, že alespoň s jedním projektem uspěje. „Finanční situace Vyškova není jednoduchá, příští rok je potřeba hlavně dokončit nákladnou rekonstrukci Greplova domu, takže chápu, že peněz není nazbyt. Oba naše projekty ale nejsou tak moc finančně náročné, spíš organizačně, tak věřím, že se nějaká možnost najde," podotkl ředitel knihovny Vladislav Raška.
Místnost pro teenagery má vzniknout ve stávajícím hudebním oddělení. „Rádi bychom oslovili cílovou skupinu mladých mezi čtrnácti a devatenácti lety. Už v létě jsme mezi nimi dělali dotazník a ukázalo se, že mnoho z nich by samostatný prostor ocenilo," vysvětlil Raška.
Druhým projektem je takzvaný obývací pokoj města. „V evropských knihovnách už je úplně běžné, že tam lidé chodí nejen kvůli půjčování knížek, ale také kvůli příjemnému trávení času. Chceme tedy vytvořit prostor, kde si lidé budou moci posedět, dát si kávu, přečíst knížku nebo noviny nebo si třeba jen tak vykládat s dalšími návštěvníky," řekl Raška.
Šance, že se podaří aspoň jeden z projektů příští rok uskutečnit, jsou ale vzhledem k nutným úsporným opatřením zhruba padesátiprocentní. „Bohužel je situace taková, že si nemůžeme dovolit platit podobné investice z vlastní kapsy. Nicméně v případě, že se během roku podaří získat nějakou dotaci a my budeme schopní ji dokrýt, budeme o tom moci uvažovat," vysvětlil vyškovský místostarosta Karel Jurka.
V současném návrhu rozpočtu na příští rok se ovšem s výdaji na projekty knihovny nepočítá. Konečnou verzi rozpočtu schválí zastupitelé v pondělí.