Posadit se s notebookem nebo telefonem na vyškovské Masarykovo náměstí a v klidu si vyřídit poštu, vyhledat dopravní spoj nebo napsat příspěvek na sociální síť? Před několika lety nepředstavitelné, dnes každodenní realita. Notebooky, tablety, chytré telefony. V dnešní době tak lidé kladou stále větší důraz na možnost připojit se k internetu i jinak, než z pohodlí vlastního domova. Obyvatelé Vyškovska však často vůbec netuší, že takovou možnost mají.

Jako třeba Štěpán Procházka z Vyškova. „Když se chci připojit přes wi-fi, musím někam do hospody. Že bych si někde venku sedl s laptopem, to tu prostě nejde," postěžoval si Vyškovan. V době, kdy je možné se připojit na internet i v autobusech, se podle něj jedná o problém.

Ve Vyškově přitom veřejné bezdrátové připojení je. A to i přímo na Masarykově náměstí. „Služba funguje už zhruba čtyři roky a poskytujeme ji obyvatelům i návštěvníkům města zcela zdarma. Veřejnost navíc může využít internet v turistickém informačním centru," připomněla mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková.

Wi-fi připojení ve Vyškově nabízí i restaurace, hotely a kavárny. „Restaurace chtějí, aby si tam lidé nosili notebooky, stráví tam víc času, což se může odrazit na tržbách, a tak si zřizují hotspoty," poznamenal Marek Fialka ze společnosti Infos, která na Vyškovsku zajišťuje internetové pokrytí.

Stále víc lidí v regionu pak podle něj také pro připojení využívá služeb mobilních operátorů. „Telefonní společnosti často zahrnují připojení k internetu přímo do svých tarifů. Není pak potřeba hledat přístupový bod," vysvětlil Fialka.

Veřejná připojení ovšem lidé příliš často nevyužívají. „Nemám v počítači ani telefonu wi-fi, takže o tom vlastně ani nevím," potvrdila Vyškovanka Marie Ryšánková. Internet ale používá denně z domova. „Zhruba před rokem jsem ještě připojení z domu neměla, to jsem chodila na internet do knihovny každých čtrnáct dní," řekla žena.

Právě knihovny mají na Vyškovsku jako poskytovatelé veřejného internetu dlouhou tradici. „V loňském roce naše připojení využilo asi devět tisíc návštěvníků," vyčíslila za vyškovskou Knihovnu Karla Dvořáčka Zdeňka Adlerová.

Knihovna nabízí dva druhy připojení, ale omezuje přístup k počítačům – pro držitele čtenářského průkazu na dvě hodiny, pro veřejnost na patnáct minut. „Služba krátkodobého internetu je pro naše návštěvníky v prvé řadě k tomu, aby si mohli vyřídit to nejnutnější – zkontrolovat poštu nebo vyhledat jízdní řád," podotkla Adlerová. Většina těch, kdo využívají internet v knihovně, však patří mezi její čtenáře.

V Bučovicích se lidé můžou zadarmo připojit k celosvětové síti na náměstí. Připojení zajišťuje město ve spolupráci s firmou Infos od roku 2011.

Slavkov u Brna zase nabízí hned několik druhů připojení v turistickém informačním centru na zámku. „Máme tu bezplatnou wi-fi a počítač s připojením k internetu, který je veřejnosti k dispozici," informovala vedoucí marketingového oddělení slavkovského zámku Jana Slouková. Zájemci můžou službu využít v průběhu otvírací doby centra, od devíti do sedmnácti hodin.

MARTIN CHMELA