„V podstatě se chystáme vylepšit všechno, ovšem s tím, že se nebudou dělat žádné zásahy, které by změnily podobu budovy. Chtěli bychom rekonstruovat také podlahu, ale to je složitější kvůli poště, jež se nachází pod knihovnou v přízemí objektu. Kvůli ní totiž není možné budovu zcela uzavřít," přiblížil plány starosta Nesovic Vítězslav Reška.

Zástupci vesnice se proto snaží vymyslet schůdnou cestu. „Ještě se určitě budeme radit s odborníky. Teď nám navrhli takzvanou suchou variantu, díky níž by nemuselo nic dlouze schnout, takže by nebylo potřeba omezit provoz pošty," řekl Reška.

Rekonstrukce nicméně není nezbytně nutná, jelikož se podle slov statika podlaha zatím nenachází v havarijním stavu. Obec by k ní však i přesto ráda přistoupila, protože počet čtenářů narůstá a vedení jim chce zpříjemnit pobyt v knihovně. „Chodí k nám asi sto lidí. Počet návštěv za rok evidujeme přes tisíc," přiblížila pracovnice organizace Helena Kuchtová s tím, že kromě zmíněných plánů na zkvalitnění služeb pro čtenáře také pravidelně nakupují knihy.

„Nové dostáváme každého čtvrt roku a využíváme i služeb okresní knihovny, ze které si svazky půjčujeme na rok. Naším cílem je přilákat víc mladších čtenářů. Proto se snažíme doplňovat zejména povinnou četbu," přiblížila Kuchtová.

Jejím asi největším přáním nicméně je, aby se knihovna přestěhovala. Prostory totiž dlouhodobě nedostačují a vzhledem k tomu, že se nachází v patře, mají starší lidé problém tam docházet. V současné době však obec nevlastní žádné prostory v přízemí, kam by knihovnu mohla umístit.