Černčínská knihovnice Lenka Greňová přichází v zimě do knihovny při teplotách pouze několika stupňů nad nulou. „Přes zimu je v knihovně pět stupňů Celsia, teprve po nějaké době se mi podaří to vyhnat zatopením v kamínkách na čtrnáct stupňů,” uvedla knihovnice.

Kamínka, kterými si v knihovně topí, vyžadují dozor. „Kamínka jsou otevřená, takže jejich pomocí můžu topit, až když jsem na místě. Potřebovala bych nějaké lepší topení, které bych mohla pustit už ve čtvrtek ráno, abych přišla už do vytopeného,” vysvětlila problém se stávajícím topením Greňová. Knihovna mívá totiž otevřeno vždy ve čtvrtek od sedmnácti do devatenácti hodin.

Město bude po interpelaci na středečním zastupitelstvu řešit situaci v nejbližší době. „Příští týden nainstalují technické služby v knihovně dva přímotopy. Náklady na ně se budou pohybovat kolem deseti tisíc korun,” řekl místostarosta města Jiří Horák.

Dosavadní provizorní topení v knihovně nahradilo odstavené topení někdejší školy, ve které už se dnes neučí. Radnice plánuje v budově, kde sídlí knihovna, další úpravy. „Zastupitelé se zatím neformálně dohodli, že v rozpočtu na příští rok uvolní město částku sto tisíc korun na opravu střechy školní budovy,” dodal Horák.