Mnohdy mají návštěvníků dokonce víc. Může za to také internet, na který sem chodí uživatelé, kteří jej nemají doma.

„Z počátku se na internet stála fronta, ale jak ho začalo mít doma víc lidí, tak se situace opět srovnala. O čtenáře ale nepřicházíme, je jich pořád stejně,“ říká knihovnice Klára Kaloudová ze Šaratic s tím, že otevřeno mají dvakrát týdně, vždy po třech hodinách.

Stejnou otevírací dobu mají i v Topolanech. Podle starostky Jaroslavy Sedláčkové, která má knihovnu na starosti, se klasické čtení vrací mezi lidi. „Hodně k nám chodí děti, které si vypracovávají různé školní práce. Mám pocit, že právě dětí mezi čtenáři v poslední době přibylo,“ těší Sedláčkovou. Připouští, že i veřejný internet návštěvnosti hodně pomohl. „Studenti na něm vyhledávají různé informace, ale i třeba starší ročníky si jdou zjistit, kdy jim jede autobus,“ tvrdí Sedláčková.

Knihovnici Janě Zlámalové z Radslavic jde zvlášť o to, aby měl čtenář pořád široký výběr. „Snažíme se neustále doplňovat knihy, velmi pomáhá i Výměnný fond s vyškovskou Knihovnou Karla Dvořáčka. Jdeme s dobou, to například děti, které mají zájem o moderní četbu, vítají,“ říká Zlámalová.

Její slova jen potvrzuje Ivana Vracovská, která má doma jedenáctiletého školáka. „Rozhodně vítám, že knihovny stále přežívají. Syn sice nečte klasické pohádky, ale mě hlavně těší, že se knihám nebrání,“ je ráda Vracovská a dodává, že syn dává přednost modernímu čtení, které zná třeba z televize.

I knihovny, které mají otevřeno jen čtyři hodiny týdně, mají věrných čtenářů stále dost. Takovým případem jsou třeba Velešovice. „Máme mezi čtenáři jak děti, tak i důchodce. Jejich počet je stále stejný,“ hodnotí knihovnice Jana Mazlová. I ve Velešovicích přibylo uživatelů internetu. Ten už naopak neláká v Podomí. „Internet lidé nevyužívají jako dřív, mají ho doma. Čtenářů máme stejně, ale spousta z nich přijde třeba jen jedenkrát do roka. Tím pádem je návštěvnost rozhodně slabší oproti minulým rokům,“ lituje vedoucí knihovník Karel Gregor.

Knihovnám pomáhají i třeba nejrůznější akce, i když jejich počet je kvůli penězům omezený. „Nic velkého se u nás nepořádá, ale třeba exkurze se školáky pak vždycky třeba pět z nich přiměje k registraci,“ hodnotí Kaloudová.

Knihovníci se ale shodují na jedné věci. Lidí středního věku je mezi čtenáři málo. „Rozhodně je to tak. Chodí děti i důchodci, ale pracovně vytížená střední generace čas nemá,“ hodnotí Gregor z knihovny v Podomí.