Například ve Slavkově u Brna, kde si vítěznou pozici udržela sociální demokracie v čele se starostou Michalem Boudným, jednání potrvá pravděpodobně ještě několik dní. „Víc ale říct nemůžu. Vše je velmi čerstvé a nebylo by to fér vůči partnerům, se kterými jsme ještě nejednali,“ vysvětlil Boudný.

Prý si však dokáže představit, že by pokračovala dosavadní koalice s lidovcia TOP 09. „Dávám jí šanci, fungovala dobře,“ zhodnotil. V tomto případě by spojenci získali osm mandátů.

Primátor Brna Petr Vokřál na tiskové konferenci, kde komentuje vznik koalice bez své strany
Koalice v Brně: ANO v opozici, primátorku má ODS. Vokřál: Je to podraz

Boudný se sejde se všemi představiteli stran, které se dostaly do zastupitelstva. Bližší zprávy bude mít pro voliče do několika dní. „Nechci nic podcenit ani přecenit, ale určitě není naším cílem, aby jednání trvala třeba čtrnáct dní,“ ujistil Boudný. Konání ustavujícího zastupitelstva očekává nejdřív začátkem listopadu.

Počet mandátůVe všech městech kromě Vyškova mají patnáctičlenné zastupitelstvo.
V Bučovicích mají vítězní lidovci osm mandátů.
V Ivanovicích na Hané získali vítězové, také lidovci, pět křesel.
V Rousínově má vítězné ProRousínovsko také pět křesel.
Ve Slavkově zvítězili sociální demokraté. I oni jdou do zastupitelstva s pěti mandáty.


Vítěz voleb v Ivanovicích na Hané, lídr lidovců a starosta Vlastislav Drobílek, se zatím sešel se stranami, které získaly nejméně mandátů. „Ve středu je v plánu jednání s nejsilnějšími. Věřím, že to bude v klidu, ale po tom, co se stalo ve Vyškově, jsem docela rozladěný,“ okomentoval Vlastislav Drobílek. Odkázal tak na situaci, kdy pět stran vytvořilo koalici proti vítězným sociálním demokratům.

O koalici aktivně jednají také v Rousínově. Ani tam zatím nechtějí nic zveřejňovat. „Ještě nic není upečeno, takže to nemůže jít z trouby ven,“ vtipkoval starosta a lídr vítězného ProRousínovska Jiří Lukášek.

Zatím neprozradil, koho už jako vítězové voleb oslovili. „Nechci předbíhat. Věřím ale, že bychom mohli mít dojednáno do neděle. Začátkem příštího týdne tak snad bude jasno. Nicméně se vše může zkomplikovat, politika je nepředvídatelná,“ dodal.

Předchozí čtyři roky vládlo ve městě ProRousínovsko s podporou seskupení S rozumem pro veřejnost, hnutí ANO 2011 a ODS. Dnes by bez hnutí, které se letos v Rousínově o přízeň voličů neucházelo, získali pohodlnou většinu deseti mandátů.

Nejklidnější jsou nejspíš vítězové voleb v Bučovicích. Tamní lidovci totiž získali osm z patnácti křesel v zastupitelstvu. Teoreticky tak do koalice nikoho nepotřebují. Jejich schůzka je nicméně z pracovních a zdravotních důvodů naplánovaná až na středeční večer. „Se všemi zvolenými zastupiteli musíme probrat možné varianty,“ uvedl starosta a lídr lidovců Jiří Horák. Do té doby se víc vyjádřit nechce.

Stav neurologického oddělení ve Vyškově.
Dočká se i poslední část nemocnice. Opraví nevyhovující prostory neurologie, ORL