„Kromě dokumentace máme také stavební povolení, původně jsme ale počítali se stavbou už asi před šesti lety. Tehdy se náklady odhadovaly na pětadvacet milionů korun, zatímco aktuálně by přesáhly třicet milionů. Pro obec naší velikosti to je velká zátěž,“ připustil starosta Kobeřic Roman Hanák.

Nárůst cen souvisí s krizí stavebních materiálů. „Hlavním důvodem je nedostatek materiálů, který je daný zejména covidovým omezením výroby a mezinárodními problémy s přepravou,“ vysvětlil souvislosti ekonom Lukáš Kovanda.

Starosta Studnic Jaroslav Fládr.
Síťujeme pozemky, přibude devět rodinných domků, říká starosta Studnic

Obec proto usiluje dlouhodobě o dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj. Dvakrát neuspěla, ale zkouší to potřetí. V případě kladného rozhodnutí by získala na pokrytí části nákladů alespoň deset milionů korun.

„V současném stavu budova s obtížemi splňuje hygienické normy, je všeobecně v dezolátním stavu a každá udržovací investice je, vzhledem k blížící se generální rekonstrukci, ne příliš rentabilní. Roky se tam neinvestovalo kvůli probíhajícímu soudnímu sporu mezi Českou obcí sokolskou a místní Tělovýchovnou jednotou Sokol o vlastnictví. Když Sokol uspěl, stavbu převzala právě naše obec, protože Tělovýchovná jednota je jako občanské sdružení zcela bez investičních prostředků a Obec o budovu měla kontinuální zájem. Po dobu dvaceti let jim převod a zejména příjem z pohostinské činnosti postupně kompenzujeme tři čtvrtě miliony korun, které využívají na svou další činnost,“ vysvětlil starosta Hanák.

KULTURNÍ DŮM

Budova je ve všeobecném dezolátním stavu.

Náklady na obnovu dosáhnou podle aktuálních odhadů přes třicet milionů korun.

Z původní stavby zbydou jen obvodové zdi.

Obec ale potřebuje dotaci od ministerstva.

Může pokrýt zhruba třetinu nákladů.

Připravený je už projekt i stavební povolení.

Kulturák má výhodnou polohu v centru Kobeřic u Brna, se kterou je ale spojené splnění dalších nezbytných hygienických norem. Důležité je například omezení hluku, který je s pořádáním kulturních akcí přirozeně spojený.

„Na rekonstrukci jsme ale připravení a nyní nám chybí už pouze peníze. I přes stávající stav v sále kulturní akce pořádáme, ale prostor je obtížné nazdobit a připravit. Není tady navíc vytápění jako u moderního zařízení, zajišťují ho totiž plynová topidla, což jednak nefunguje dobře a je to značně neefektivní,“ dodal s vírou v úspěch kobeřický starosta Roman Hanák.

Místní by změnu ocenily, Kobeřice totiž mají bohatou kulturní tradici. Svou polohou mezi brněnskou oblastí, Slováckem a Hanou, obec nemá zcela vyhraněný folklórní ráz. Přiklání se však spíše ke Slovácku a Kyjovsku.

Svědčí o tom krojované hody, které se konají zpravidla v srpnu, pokud to samozřejmě situace dovoluje. Za zmínku stojí například také lednový ples, který ale byl kvůli covidu už dvakrát zrušený.