Na datu se dohodly všechny zúčastněné strany na středeční schůzce. „Zásadním výstupem z jednání je dohodnutí harmonogramu řešení největších závad, které brání kolaudaci. Všechny dotčené orgány měly zájem se dohodnout, aby kolaudace mohla být co nejdřív a situace kolem průtahu tak byla definitivně vyřešená,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Na průtahu jsou tři největší závady, které podle policie brání bezpečnému užívání stavby. „Dvě výtky se týkají přechodů pro chodce. V Brněnské ulici jsou u zastávky hned dva přechody velmi blízko sebe. Tahle situace vznikla kvůli majetkovým problémům s majitelkou jednoho domu, a proto se jeden z přechodů narychlo přesouval. Dohodli jsme se, že jeden z nich odstraníme,“ vysvětlil vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka.

Také druhý nedostatek se týká přechodu. „Tentokrát jde o historický přechod u střední školy také v Brněnské ulici. Policie měla výhrady k bezpečnostním parametrům, které jí nevyhovovaly. Protože se v dané lokalitě má stavět obchodní dům Tesco a součástí stavby bude i nový přechod, ten původní také odstraníme,“ řekl Gardelka.

Poslední závadou, která brání úspěšné kolaudaci, je ukončení a zahájení cyklostezky, která se napojuje na průtah. „V době, kdy se to projektovalo, se předpokládala jiná návaznost, postupem času se změnila. I to budeme muset nechat upravit,“ dodal Gardelka.

Jihomoravští silničáři proto požádají projektanta, aby v co nejkratším čase vytvořil opravná řešení. „Nejde to jen odfrézovat, musí se vyřešit třeba snížení obrubníků a podobně. Ale troufám si odhadnout, že do měsíce snad kolaudace mohla být,“ dodal Gardelka.

Jednání se účastnil i ředitel brněnské Správy a údržby silnic Jan Zouhar. „Všem nám jde o to, aby byla situace kolem průtahu co nejdříve vyřešená, takže věřím tomu, že tentokrát už bude konečně vše dotáhnuté do konce k všeobecné spokojenosti,“ podotkl Zouhar.

Schůzka následovala nedlouho poté, co odbor dopravy krajského úřadu Jihomoravského kraje zamítl odvolání silničářů proti zákazu užívání stavby. „Krajský úřad ovšem nezamítl odvolání proti kolaudaci průtahu. Problematiku kolaudace této silnice v souladu se stavebním zákonem musí řešit v rámci svých pravomocí Městský úřad Vyškov. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje opětovně požádala vyškovský odbor dopravy o vydání kolaudačního rozhodnutí už minulý týden. Předpokládáme, že kolaudační řízení bude řádně ukončené v souladu se stavebním zákonem,“ podotkl mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

ČTĚTE TAKÉ: Vyškovskému průtahu hrozí podle silničářů uzavření